Menu

Facebook plánuje svoje první chytré hodinky se dvěma fotoaparáty a monitorem srdečního tepu

18.06.2021 15:35 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Facebook plánuje svoje první chytré hodinky se dvěma fotoaparáty a monitorem srdečního tepu

Facebook plánuje svoje první chytré hodinky se dvěma fotoaparáty a monitorem srdečního tepu | foto: Greg Bulla/Unsplash

Tak jako jiné globální softwarové společnosti i Facebook si občas pohrává s myšlenkou na nějaký ten hardware. Tentokrát se zaměřil na chytré hodinky, kdy s předstihem oznámil model s odnímatelným displejem a dvěma fotoaparáty. K dispozici by měly být příští léto.

Hodinky lze oddělit od zápěstí a pořizovat snímky a videa, která lze sdílet v celé řadě aplikací Facebooku, včetně Instagramu. Fotoaparát na přední straně displeje hodinek je určen primárně pro videohovory, zatímco 1Mpx fotoaparát s autofokusem na zadní straně hodinek lze použít k nahrávání videa. Samozřejmě jen když je odpojený od rámečku na zápěstí. Údajně už Facebook domlouvá spolupráci i s dalšími výrobci příslušenství, jako jsou pouzdra, batohy apod.

Mark Zuckerberg chce evidentně povzbudit majitele chytrých hodinek, aby je používali jiným způsobem, než jakým se nyní používají chytré telefony. A asi mu také dost vadí dominance Apple a Googlu. Tito tvůrci hlavních mobilních platforem totiž do značné míry kontrolují přístup Facebooku k současným i budoucím uživatelům.

Facebook nabízí hodinky jako alternativu k Applu a Googlu

facebookwearable1

První chytré hodinky od Facebooku by měly být k dispozici příští léto. Odnímatelný displej se zabudovanými fotoaparáty umožní pořizovat snímky a videa i bez smartphonu. Zda bude design podobný Apple Watch, nebo řešení od jiných výrobců, zatím není jasné. | Zdroj: Ankush Minda/Unsplash

Plánované zařízení je prvním milníkem Facebooku při uvádění hardwaru, speciálně určeného pro zápěstí. Tím samozřejmě odkrývá segment, ve kterém chce konkurovat Applu v době, kdy jsou oba technologičtí giganti na kordy i na jiných frontách. Apple se například pasoval do role urputného ochránce soukromí tím, že omezuje rozsah zpracovaných dat uživatelů.

Facebook podobná data ale naproti tomu shromažďuje a využívá. A i kvůli tomu je po léta provázen skandály ohledně nakládání s osobními daty. Je to velmi citlivá oblast a bude stát Facebook určitě hodně sil, aby přesvědčil spotřebitele ke koupi konkurenčního zařízení k Apple Watch. A argument, že lze hodinky využít i jako fitness&health tracker kvůli monitoringu srdečního tepu asi nebude tím pravým ořechovým.

Na podpoře datového připojení hodinek přes LTE Facebook spolupracuje s předními mobilními operátory. V praxi to znamená, že nebude nutné kvůli datovému připojení párovat hodinky s mobilním telefonem. Hodinky budou v bílé, černé a zlaté barvě a Facebook předpokládá, že v náběhovém období se prodá do milionu kusů. To je zatím docela skromný odhad cíle umístění na trhu s chytrými hodinkami. Vždyť jen Apple prodal za minulý rok okolo 34 milionů svých Apple Watch.

Facebook také plánuje, že v budoucích verzích budou jeho hodinky sloužit jako klíčové vstupní zařízení pro jeho plánované brýle s rozšířenou realitou (AR). O těch si Zuckerberg myslí, že jednoho dne budou stejně všudypřítomné, jako mobilní telefony. K tomu chce použít technologii, kterou jeho společnost získala od startupu CTRL-Labs. Ten vyvinul například náramky k ovládání počítače pomocí pohybů zápěstí.

Facebook chce vydat první verzi hodinek v létě 2022 a současně již pracuje na druhé a třetí generaci. Interně se ve firmě hovoří o koncové ceně zhruba 400 USD. Nicméně na projektu trochu leží stín pochybností. Doposud není známo, že by si Facebook zajišťoval kapacity pro masovou výrobu, nebo zda už zařízení dostalo nějaký oficiální obchodní název.

Facebook zatím neměl na hardware šťastnou ruku

facebookwearable2

Chytré hodinky nejsou zdaleka jediným hardwarovým produktem Facebooku, i když jeho hardware neměl vždy na růžích ustláno. | Zdroj: Thomas Meier/Pixabay

Historie Facebooku má co se týče výroby hardwaru skvrny na kráse. Jeho telefon, který v roce 2013 připravil s HTC, byl velkolepým propadákem a ani dosud nezveřejnil prodej svých náhlavních souprav Oculus VR nebo zařízení Portal pro videochat v domácnostech. I když v nedávných rozhovorech si vedení Facebooku pochvalovalo, že prodej náhlavní soupravy Oculus Quest 2 překonal všechny předchozí náhlavní soupravy Oculus dohromady.

Zájem Facebooku o vývoj chytrých hodinek je přitom známý už několik let. Začal i námluvy s výrobcem fitness náramků Fitbit, kterého později zakoupil Google. Od té doby Zuckerberg investoval zhruba jednu miliardu dolarů na vývoj první verze svých hodinek a podle interních zpráv z firmy na vývoji pracují stovky lidí.

Mluvčí Facebooku tyto informace odmítli komentovat. Oficiální je stále jen dřívější zpráva, že Facebook připravuje inteligentní hodinky s funkcemi pro sledování zdraví a zasílání zpráv. Další podrobnosti o jeho kamerách a dalších vlastnostech jsou nové. Hodinky budou využívat vlastní verzi operačního systému Android od Google. K tomu Facebook plánuje pro uživatele připravit sadu aplikací a externích partnerství včetně podpůrné aplikace pro telefony. Toto celkové úsilí ale nemusí vést k úspěchu. Chytré hodinky s fotoaparáty zatím větší díru do světa neudělaly a na trhu chytrých hodinek si stále více upevňuje pozici Apple.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení