Menu
CHIP Speedtest

FAQ k ukončení podpory Windows 7: poslední update už za dva týdny

30.12.2019 07:50 | Jiří Palyza
FAQ k ukončení podpory Windows 7: poslední update už za dva týdny

Jen těžko lze minout informace o blížícím se konci podpory Windows 7. Zprávy o ukončení podpory Windows 7 jsou známé už měsíce a Microsoft aktivně upozorňuje uživatele v prostředí operačního systému.

Windows 7 jsou ale stále mezi uživateli velmi oblíbené a používané zhruba na čtvrtině zařízení využívajících Windows. Pokusili jsme se shrnout do několika bodů vše o konci podpory Windows 7.

Kdy končí podpora Windows 7?

Poslední datum, kdy Microsoft poskytne podporu privátním zákazníkům, je 14. leden 2020. Není náhodou, že se bude jednat o druhé úterý v měsíci, protože to je právě den, kdy Microsoft šíří aktualizace během tzv. "Patch Tuesday". Windows 7 už dlouho nedostaly žádné nové funkce, ale v uvedený den budou k dispozici poslední aktualizace zabezpečení systému Windows 7.

Pro firmy je k dispozici program placené podpory, díky kterému mohou získávat bezpečnostní záplaty pro Windows 7 po delší dobu. Ten ale není přístupný pro soukromé zákazníky, i když by byli ochotni za aktualizace zaplatit.

Co ukončení podpory Windows 7 znamená pro mne, jako koncového uživatele?

Ukončení podpory Windows 7 pro privátní koncové uživatele znamená, že už nadále nebudou k dispozici aktualizace zabezpečení. Microsoft už nadále nebude na bezpečnosti Windows 7 pracovat a vylepšovat ji. Zmizí tak jedna z důležitých součástí podpory operačního systému a související bezpečnostní strategie. Dříve nebo později se tak v operačním systému Windows 7 mohou vyskytnout chyby, které mohou zneužít útočníci. Windows 7 se nestanou rizikovými ze dne na den, ale jeho uživatelé by se do budoucna měli přeorientovat na jiný operační systém. Možnosti, jakým směrem se vydat, jsme shrnuli v samostatném článku.

Stáhněte si: Media Creation Tool

w10-text
Media Creation Tool pro Windows 10 listopadový update v 1909 #18363    
Media Creation Tool od Microsoftu umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10 včetně nejnovější aktualizace z listopadu 2019.

 

 

windows7faq1

Logickým krokem uživatelů Windows 7 je přechod k systému Windows 10.

Mohu po ukončení podpory Windows 7 operační systém i nadále používat?

Ano, možné to je, nicméně to nedoporučujeme. Důvod je velmi jednoduchý: žádný systém není dokonale bezpečný, ale díky aktualizacím, pravidelným zálohám, antivirové ochraně a dalším opatřením je systém celkově chráněn. Protože ale poskytování bezpečnostních updatů skončí, systém se stane nebezpečným. O jeho bezpečnost se můžete začít starat sami pomocí různých nástrojů, nicméně je to pouze dočasné řešení. Uživatelé Windows 7 by měli přejít co nejdříve na jiný operační systém.

Stáhněte si: OSArmor

osarmor-logo
OSArmor 1.4.3    
Nástroj, který nabízí dodatečnou výbavu z hlediska ochrany před malwarovými a ransomwarovými útoky.

 

windows7faq2

Windows 7 můžete chránit pomocí dalších bezpečnostních nástrojů, ale chybějící aktualizace jimi nelze zcela nahradit.

Kolik stojí přechod na Windows 10 a jak to mám udělat?

Microsoft omezil možnost bezplatného přechodu z Windows 7 na Windows 10 na dobu jednoho roku a toto období už uplynulo. V praxi to ale stále funguje. Přechod je stále zdarma. Můžete bezplatně aktualizovat nebo provést novou instalaci. Klíče pro Windows 7 jsou ve Windows 10 akceptovány.

updateassisten-logo
Windows 10 Update Assistent 1.4.9200.22925    
Pomocí nástroje Windows 10 Update Assistent provedete hladký update vašeho systému na aktuální verzi Windows 10, listopadový update.

 

windows7faq3

Update na Windows 10 lze stále provést bezplatně

Na Windows 10 nechci přecházet, jaké mám možnosti?

Přechod na Windows 10 je pro uživatele Windows 7 logickým krokem, protože Microsoft na jeho kartu sází vše. Kdo ale nechce na tento systém přecházet, má dvě možnosti: buď si jako prozatímní řešení vybere Windows 8.1, která budou podporována až do začátku roku 2023. Lze tak získat alespoň trochu času na promyšlení jak dál. Dále přichází v úvahu Linux nebo MacOS, případně specializované systémy, jako např. ChromeOS. Výhody a nevýhody jednotlivých řešení probíráme v samostatném příspěvku.

Stáhněte si: Linux Mint

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tricia' Cinnamon (64 bit) 19.3    
„Linux Mint“ je Linux, který je pro uživatelé nezkušené s tímto operačním systémem velmi dobrou první volbou. Kódové jméno „Tricia“ v provedení s desktopem Cinnamon.

 

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tricia' Cinnamon (32 bit) 19.3    
„Linux Mint“ je základní Linux, který je nyní k dispozici v nové verzi 19.3.

 

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tina' MATE (64 bit) 19.2    
Plná verze Linuxu Mint v provedení s desktopem MATE pro 64bitové systémy.

 

linuxmint-logo
Linux Mint 'Tina' MATE (32 bit) 19.2    
Plná verze Linuxu Mint v provedení s desktopem MATE pro 32bitové systémy.

 

linuxmint-logo
Linux Mint Xfce 'Tricia' 19.3    
„Linux Mint 19.3 Xfce“ je Linux vhodný pro začátečníky s tímto operačním systém a pro starší nebo výkonově slabší počítače.

 

windows7faq4

Windows 8.1 by mohly být logickým krokem pro update Windows 7.

Jak dlouho budou Windows 7 ještě dostupná?

I když končí podpora soukromých uživatelů, Windows 7 ze scény nezmizí. Ke konci roku 2019 na tomto operačním systému stále běží 25 % stolních PC. Budou tedy existovat i nadále. Firemní zákazníci musí za podporu platit a kdo tak činí, bude i nadále získávat aktualizace pro Windows 7. Operační systém lze používat i po ukončení podpory včetně nové instalace a aktivace. Jen je stále potřeba mít na vědomí, že bezpečný provoz operačního systému bez aktualizací je obtížný.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení