Menu
CHIP Speedtest

Google prosazuje nový Android: brzy vstoupí v platnost přísnější požadavky

21.01.2020 06:30 | Jiří Palyza
Google prosazuje nový Android: brzy vstoupí v platnost přísnější požadavky

Mnoho smartphonů stále ještě běží na zastaralých verzích Androidu. Google s tím chce skončit a tlačí na výrobce, aby instalovali nejnovější verzi.

Už v posledních lednových dnech se Google chce soustředit výhradně na nejnovější verzi Androidu 10, která by pak měla být dodávána na všech nových zařízeních. Loni, v říjnu 2019, se objevil dokument, který obsahuje nové certifikační požadavky Googlu pro výrobce smartphonů. Google požaduje, aby všichni výrobci chytrých telefonů na certifikovaných mobilech od 31. ledna 2020 předinstalovali Android 10. Nyní se termín přiblížil a výrobcům smartphonů už nezbývá mnoho času.

Výrobci jako Samsung nebo HTC i tak vysoce pravděpodobně svá nejnovější zařízení nejvyšší verzí Androidu vybaví. Na základě nových požadavků jím musí také být vybaveny modely střední třídy.

Na mnoha chytrých telefonech jsou ale v současnosti instalovány zcela zastaralé verze operačního systému. Roztříštění verzí Androidu je obrovské. Google chce, aby se Android 10 šířil pokud možno co nejvíce a co nejrychleji. Stav, kdy se používá jednotná verze, má své obrovské výhody.

Lednový update zaceluje některé z kritických mezer Androidu

googleenforcesandroid1

Google do budoucna předepíše výrobcům chytrých telefonů užívání Androidu 10.

Měsíční aktualizace, které Google používá pro řešení hlavních problémů s operačním systémem, jsou stále důležitější. Jedním z takových případů je lednová záplata. Aktualizace pro Android má za cíl odstranit více než 33 bezpečnostních mezer. Přitom 28 z nich má klasifikaci jako vysoké bezpečnostní riziko, pět z nich jako kritické chyby.

V budoucnu bude mít Google mnohem snazší identifikaci a možnost odstranění takových problémů, pokud se zaměří pouze na Android 10. Starší zařízení, která už se nedají updatovat na Android 10, by ovšem nadále měla být podporována a aktualizována. Obavy z hlediska bezpečnosti tak mohou mít pouze uživatelé, kteří mají velmi stará zařízení, stahují aplikace z podezřelých zdrojů anebo používají aplikace s podezřelými požadavky na oprávnění, neodpovídající jejich určení.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení