Menu

Konec DVB-T v Čechách se blíží

03.09.2019 13:33 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Konec DVB-T v Čechách se blíží

Konec DVB-T v Čechách se blíží | foto: CHIP

Za necelé tři měsíce se začnou vypínat stávající DVB-T sítě a diváci ze středních Čech a Prahy přejdou na DVB-T2. České Radiokomunikace proto spouští vlastní informační kanál „Nalaďte se na DVB-T2“.

Již za necelé tři měsíce (27. 11. 2019) začne přechod na nový vysílací standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 a vypínání stávajících DVB-T sítí. Jako první čeká oblast Prahy a středních Čech (vysílače Praha Žižkov a Cukrák - v dosahu těchto vysílačů je zhruba 25 % českých domácností, kterých se přechod dotkne.) a bude postupně pokračovat v jednotlivých regionech až do poloviny roku 2020. Po celou dobu přechodu České Radiokomunikace (CRA) zajišťují TV signál pozemního televizního vysílání, které je jako jediné zdarma, prostřednictvím přechodových DVB-T2 sítí. Ty zaniknou až v době spuštění finálních DVB-T2 sítí. I přesto, že jsou čeští diváci již o přechodu informováni, CRA pokračují v informační kampani a spouštějí také vlastní informační kanál „Nalaďte se na DVB-T2“ včetně HbbTV aplikace.

 1-nahled

První skončí ČT

Nejprve dojde k vypnutí DVB-T sítě, ve které vysílá Česká televize a Český rozhlas, a to 27. listopadu 2019 ve 23:59. Od první minuty 28. listopadu 2019 budou programy ČT a Českého rozhlasu v Praze a středních Čechách dostupné výhradně v DVB-T2. Diváci, kteří již dnes přijímají HD programy ČT ve standardu  DVB-T2 - z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák, nebudou muset v listopadu nic řešit – ČT vysílá na finálních kmitočtech a konfiguraci.

Další vypínání DVB-T sítí pak bude pokračovat na začátku roku 2020. Již 7. ledna 2020 bude ukončeno DVB-T vysílání programů ČT z vysílače Votice – Mezivrata. Následně bude na vysílačích Praha Žižkov a Cukrák ukončeno DVB-T vysílání dalších multiplexů (vysílacích sítí), ve kterých vysílají například programy ze skupin Nova, Prima, Barrandov TV a další. Následovat pak budou až do 20. června 2020 všechny vysílače v rámci České republiky.

2-nahled

Všichni provozovatelé pozemního televizního vysílání budou muset do poloviny roku 2020 uvolnit pásmo 700 MHz, a to na základě nařízení Evropské unie a českého státu. Většina (87 %) českých domácností o přechodu na DVB-T2 ví a již 30 % českých diváků DVB-T2 přijímá.

 informace-nahled

Nalaďte se na DVB-T2

CRA pokračují v informační a edukační kampani a spouštějí vlastní informační kanál “Nalaďte se na DVB-T2”. Kanál bude spuštěn 3. září 2019 v rámci Regionální sítě 8 a v programové smyčce poskytne divákům všechny důležité informace k přechodu na DVB-T2. Dále bude doplněný vlastní HbbTV aplikací, která bude obsahovat informace o DVB-T2 a přechodu, reportáže s Janem Tunou, praktické video nastavení set-top boxu, harmonogram vypínání DVB-T a spuštění DVB-T2, technické informace o certifikovaných přijímačích a set-top boxech a seznam proškolených servisních firem. CRA rovněž spouštějí zákaznickou linku určenou výhradně pro televizní diváky a přechod na DVB-T2. Linka na telefonním čísle 800 929 929 bude dostupná každý pracovní den od 8:00 – do 20:00. CRA také navázaly užší spolupráci s firmou Datart, jejichž linka na čísle 225 991 000 bude řešit technické dotazy týkající se přijímačů.

nalad

CRA dále plánují informovat diváky dle harmonogramu přechodu v jednotlivých regionech. Znovu oslovují obce a společenství vlastníků bytových jednotek v bytových domech a informují diváky prostřednictvím prodejců elektroniky a specializovaných servisních firem. Všechny informace také diváci najdou na www.dvbt2overeno.cz.

3-nahled

Co mají dělat diváci

Pokud mají televizní diváci televizor s DVB-T2 tunerem, stačí, když si znovu naladí televizní kanály. Příjem mohou vyzkoušet už nyní a to na přechodové DVB-T2 síti, která je dostupná pro 99 procent obyvatel. Pokud v televizoru DVB-T2 tuner nemají, musí si pořídit buď set-top-box (ceny začínají na 550 Kč), nebo televizor (ceny od cca 3 000 Kč), případně mohou přejít na alternativní způsob příjmu televizních stanic. Seznam ověřených set-top-boxů a televizorů najdou právě na stránce www.dvbt2overeno.cz.

4-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení