Menu

Koronavirová krize postihla i Google: poprvé za 22 let firma oslabila

07.08.2020 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Koronavirová krize postihla i Google: poprvé za 22 let firma oslabila

Koronavirová krize postihla i Google: poprvé za 22 let firma oslabila | foto: CHIP

Krize související s pandemií COVID-19 ovlivnila i Google a její mateřskou společnost Alphabet. Poprvé v historii v druhém čtvrtletí 2020 klesly příjmy z reklamy. Přesto skupina i nadále vydělává miliardy.

Vyšší náklady a klesající příjmy z reklamy v druhém čtvrtletí během koronavirové pandemie zatěžovaly mateřskou společnost Google, Alphabet. Zisk meziročně klesl z 9,95 miliard na 6,96 miliard USD. Tyto výsledky internetový gigant sdělil na konci července po uzavření amerického akciového trhu.

Zdroj na peníze Alphabetu, reklamní služby Google, se v průběhu krize utlumil. Poprvé v historii 22 let se tržby společnosti snížily na 29,9 miliard USD. To je o osm procent méně, než v předchozím roce.

Celkově se tržby skupiny snížily přibližně o dvě procenta na 38,3 miliard dolarů. Finanční rozvaha však ukázala i určité silné stránky. Příjmy z reklamy dceřiné společnosti YouTube vzrostly o jednoznačných šest procent na 3,8 miliardy USD.

Google: příjmy z cloudových aktivit ohromně rostou

googlecorona1

Dopady koronavirové krize se nevyhnuly ani Googlu a mateřské společnosti Alphabet. | Zdroj: CHIP archiv

U cloudových služeb Googlu došlo dokonce k výraznému navýšení tržeb o 43 procent na tři miliardy USD. Celkové náklady a výdaje skupiny Alphabet Group se navzdory některým významným úsporám zvýšily z 29,8 miliard USD na 31,9 miliard USD.

Finanční ředitelka Ruth Porat vyjádřila v průběhu konferenčního hovoru s analytiky po předložení rozvahy spokojenost. Reklamní sektor se už ke konci čtvrtletí zotavil, nicméně hospodářská situace zůstává i nadále velmi křehká.

Ačkoliv Alphabet očekávání trhu překonal, počáteční reakce investorů zůstala zdrženlivá. Akcie vykázaly jen mírný nárůst. V dosavadním průběhu roku se ale jejich cena zvýšila už o 14,5 procenta.

mohlo by vás také zajímat: google naléhá – smartphony samsung čelí zásadním změnám

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení