Menu

LCD televizory jsou u konce: jakou technologii budeme používat v budoucnu

09.12.2019 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
LCD televizory jsou u konce: jakou technologii budeme používat v budoucnu

LCD televizory jsou u konce: jakou technologii budeme používat v budoucnu | foto: CHIP

LC panely se v současnosti nacházejí stále ve většině televizorů. Technologie OLED se v posledních letech staly levnějšími a nabízejí mnoho výhod.

Kromě toho už společnosti Samsung a Sony pracují na technologii microLED. Konec výroby a vývoje LCD se tedy dá očekávat. Analytici předpokládají, že mezinárodní investice do výroby LCD od roku 2020 budou zanedbatelné. Místo toho stále více výrobků bude využívat nástupnické technologie. Dokonce i Samsung nyní přechází a plánuje výrobu panelů OLED s kvantovými body (QD-OLED).

Ještě větším skokem do budoucnosti je technologie QLED. Jižní Korejci chtějí kombinovat technologi kvantových bodů s microLED. A ani konkurence nespí. Jak známo, microLED systémy Sony se prodávají pod názvem Crystal LED.

Poslední významná investice do LCD techniky by měla přijít v roce 2020. Poté chce čínská společnost BOE Technology Group, také známá pod zkráceným názvem BOE, rozšířit své výrobní kapacity. Také China Star Optoelectronics Technology (CSOT) má podobné plány. Oba výrobci produkují displeje Gen 10.5 LC. Agresivní strategii, díky níž čínské společnosti udělaly velký pokrok ve výrobě LCD, ale způsobily tím i výrazný pokles cen panelů, je záměrem ukončit.

LG a Samsung se v oblasti technologií přeorientovávají

lcdtvends1

Společnosti LG a Samsung, obě patřící k velkým výrobcům LCD panelů a TV, se ve svých produkcích přeorientovávají na panely s technologií OLED.

LG Display a Samsung Display se již nastalým okolnostem přizpůsobily, a také postupně přecházejí na OLED technologii. V Jižní Korei nelze s agresivními cenami Číňanů udržet krok, výhodu vidí v souvislosti s náročnější výrobou OLED panelů spíš ve vyšších maržích.

Ale ať je to jak je, i Čína vidí jasný trend a budoucí vývoj především v OLED technologiích, kde chce hrát svou významnou roli. Zdá se, že na trhu s TV zařízeními dochází ke změně paradigmatu a přestože ještě budoucích pár let bude pravděpodobně dominovat LCD technologie, konec její éry je z dlouhodobějšího pohledu očekávatelný.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení