Menu
CHIP Speedtest

Lepší čitelnost PDF na smartphonu: Adobe Acrobat Reader získal užitečnou funkci

25.09.2020 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Lepší čitelnost PDF na smartphonu: Adobe Acrobat Reader získal užitečnou funkci

Lepší čitelnost PDF na smartphonu: Adobe Acrobat Reader získal užitečnou funkci | foto: archiv CHIP.cz

PDF jako standard pro výměnu dokumentů se zachováním grafické úpravy zatím jiný formát nenahradil. Jeho používání na mobilech je ale poněkud těžkopádné. Na malých displejích nutí uživatele neustále zvětšovat a přesouvat na čitelné oblasti.

Adobe oznámil, že v aplikaci Adobe Acrobat Reader pro Android a iOS je k dispozici podpora režimu čtení Liquid Mode, který ulehčí používání PDF v mobilních telefonech. V současnosti existuje přibližně 2,5 bilionu dokumentů v PDF, ale pro většinu uživatelů je jejich čtení na obrazovkách frustrující, nebo to už dokonce vzdali. Adobe to chce nyní změnit a vytvořil podporu režimu čtení PDF dokumentů v aplikacích Adobe Acrobat Reader pro Android a iOS. Mělo by to fungovat i na zařízeních Chromebook s podporou Google Play a později by měla následovat i podpora desktopů a prohlížečů.

Stáhněte si: Adobe Acrobat Reader

acrobatreader-logo

Adobe Acrobat Reader - aplikace pro Android 20.7

CHIP hodnotí Dobrý

Hledáte čtečku PDF pro Android? Standardní prohlížeč „Adobe Acrobat Reader“ (dříve známý jako „Adobe Reader“) je k dispozici ke stažení zdarma.

Stáhněte si

Režim čtení PDF na smartphonu s podporou Liquid Mode

adobereader10

Liquid Mode se opírá o strojové učení Adobe Sensei. Funguje to v cloudu. Zdroj: blog Adobe

Pokud je funkce k dispozici, zobrazí se v horní liště nástrojů symbol kapky. Klepnutím se režim Liquid Mode aktivuje a dokument se uspořádá tak, aby byl lépe čitelný na mobilním telefonu. Adobe k tomu používá technologii strojového učení Sensei, která je schopna rozpoznat jednotlivé komponenty PDF. Nadpisy, obrázky, tabulky a další části dokumentu jsou poté přeskupeny pro pohodlnější čtení na úzkém displeji smartphonu.

Funkce může dokonce vytvářet sbalitelné a rozbalitelné části dokumentu a umožnit vyhledávání v textu. Pokud byste si chtěli dokument přizpůsobit pro ještě lepší čitelnost, lze změnit velikost fontu, řádkování a mezery mezi slovy. Obrázky lze jednoduše zvětšit a tabulky se dynamicky přizpůsobí dostupné šířce obrazovky.

Používá se jednoduše

Obsluha je pro uživatele snadná, stačí klepnout na symbol funkce a zahájit převod. Nefunguje to lokálně na zařízení, ale dokumenty se posílají do Document Cloudu, čili musíte mít aktivní připojení do internetu. Konverze větších dokumentů trvá o něco déle, prozatím je funkce omezena na dokumenty velikosti 10 MB a rozsahu 200 stránek. Špatnou zprávou je, že čeština prozatím nepatří mezi podporované jazyky.

Velikost písma a řádkování si také upravíte pomocí přehledné nabídky, nechybí ani tlačítko pro snadný návrat k původním hodnotám. Opětovným klepnutím na symbol kapky aktivující Liquid Mode se vrátíte zpět k originálu. Důležité je, že režim čtení ještě není k dispozici pro naskenované dokumenty, konvertované dokumenty z prezentací PowerPoint, Apple Keynote a komplexní dokumenty jako například jízdenky, faktury, účtenky apod.

mohlo by vás také zajímat: praktická aplikace od adobe může na home office zcela nahradit skener


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.