Menu

Lepší čitelnost PDF na smartphonu: Adobe Acrobat Reader získal užitečnou funkci

25.09.2020 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Lepší čitelnost PDF na smartphonu: Adobe Acrobat Reader získal užitečnou funkci

Lepší čitelnost PDF na smartphonu: Adobe Acrobat Reader získal užitečnou funkci | foto: Clay Banks/Unsplash

PDF jako standard pro výměnu dokumentů se zachováním grafické úpravy zatím jiný formát nenahradil. Jeho používání na mobilech je ale poněkud těžkopádné. Na malých displejích nutí uživatele neustále zvětšovat a přesouvat na čitelné oblasti.

Adobe oznámil, že v aplikaci Adobe Acrobat Reader pro Android a iOS je k dispozici podpora režimu čtení Liquid Mode, který ulehčí používání PDF v mobilních telefonech. V současnosti existuje přibližně 2,5 bilionu dokumentů v PDF, ale pro většinu uživatelů je jejich čtení na obrazovkách frustrující, nebo to už dokonce vzdali. Adobe to chce nyní změnit a vytvořil podporu režimu čtení PDF dokumentů v aplikacích Adobe Acrobat Reader pro Android a iOS. Mělo by to fungovat i na zařízeních Chromebook s podporou Google Play a později by měla následovat i podpora desktopů a prohlížečů.

Stáhněte si: Adobe Acrobat Reader

acrobatreader-logo

Adobe Acrobat Reader - aplikace pro Android 20.7

CHIP hodnotí Dobrý

Hledáte čtečku PDF pro Android? Standardní prohlížeč „Adobe Acrobat Reader“ (dříve známý jako „Adobe Reader“) je k dispozici ke stažení zdarma.

Stáhněte si

Režim čtení PDF na smartphonu s podporou Liquid Mode

adobereader10

Liquid Mode se opírá o strojové učení Adobe Sensei. Funguje to v cloudu. | Zdroj: blog Adobe/Adobe Acrobat Reader

Pokud je funkce k dispozici, zobrazí se v horní liště nástrojů symbol kapky. Klepnutím se režim Liquid Mode aktivuje a dokument se uspořádá tak, aby byl lépe čitelný na mobilním telefonu. Adobe k tomu používá technologii strojového učení Sensei, která je schopna rozpoznat jednotlivé komponenty PDF. Nadpisy, obrázky, tabulky a další části dokumentu jsou poté přeskupeny pro pohodlnější čtení na úzkém displeji smartphonu.

Funkce může dokonce vytvářet sbalitelné a rozbalitelné části dokumentu a umožnit vyhledávání v textu. Pokud byste si chtěli dokument přizpůsobit pro ještě lepší čitelnost, lze změnit velikost fontu, řádkování a mezery mezi slovy. Obrázky lze jednoduše zvětšit a tabulky se dynamicky přizpůsobí dostupné šířce obrazovky.

Používá se jednoduše

Obsluha je pro uživatele snadná, stačí klepnout na symbol funkce a zahájit převod. Nefunguje to lokálně na zařízení, ale dokumenty se posílají do Document Cloudu, čili musíte mít aktivní připojení do internetu. Konverze větších dokumentů trvá o něco déle, prozatím je funkce omezena na dokumenty velikosti 10 MB a rozsahu 200 stránek. Špatnou zprávou je, že čeština prozatím nepatří mezi podporované jazyky.

Velikost písma a řádkování si také upravíte pomocí přehledné nabídky, nechybí ani tlačítko pro snadný návrat k původním hodnotám. Opětovným klepnutím na symbol kapky aktivující Liquid Mode se vrátíte zpět k originálu. Důležité je, že režim čtení ještě není k dispozici pro naskenované dokumenty, konvertované dokumenty z prezentací PowerPoint, Apple Keynote a komplexní dokumenty jako například jízdenky, faktury, účtenky apod.

mohlo by vás také zajímat: praktická aplikace od adobe může na home office zcela nahradit skener

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení