Menu
CHIP Speedtest

Microsoft končí s podporou: tyto verze Windows 10 už ji brzy přestanou dostávat

19.02.2020 14:30 | Jiří Palyza
Microsoft končí s podporou: tyto verze Windows 10 už ji brzy přestanou dostávat

Microsoft udržuje uživatele v poklusu: pokud delší dobu neaktualizují, musí si dát pozor na termín ukončení podpory. U Windows 10 verze 1809 bude ukončena 12. května.

Pokud uživatelé budou chtít i nadále dostávat aktualizace zabezpečení, je vhodné co nejdříve updatovat na nejnovější verzi systému Windows 10. V případě tohoto operačního systému se Microsoft rozhodl pro neustálý vývoj namísto kompletního nahrazení novějšími systémy. Uživatelé se musí poměrně často vypořádat s aktualizacemi, dvakrát ročně je k dispozici nová verze v podobě hlavní aktualizace.

Pokud nemáte svá Windows vždy v aktuální verzi, musíte na konci servisní lhůty dávat pozor, protože po jejím ukončení už žádné aktualizace zabezpečení nebudou k dispozici. Pak se ovšem počítač může z dlouhodobého hlediska stát zranitelným a nezabezpečeným.

Co je obzvlášť alarmující: 22 procent všech uživatelů Windows 10 pracuje s verzí 1809. A ti všichni, jejichž PC stále běží s Windows 10 1809 a staršími, by už nadále neměli s updatem otálet.

Podpora pro soukromé uživatele trvá pouze 18 měsíců

w10supportends1

Microsoft poskytuje přehlednou tabulku s uvedením termínů ukončení podpory jednotlivých verzí Windows 10.

Pro zjednodušení si stačí zapamatovat, že kromě nejnovější verze Windows 10 jsou aktualizace dodávány pro dva její předchůdce. Aktuální verzí je v tuto chvíli aktualizace Windows 10 z podzimu 2019, tedy verze 1909. V přehledné tabulce jsou uvedeny termíny ukončení služby aktualizací pro různé verze Windows 10. Upozorňujeme na skutečnost, že zkrácená podpora se vztahuje na soukromé uživatele.

Jak zjistit verzi Windows 10

w10supportends2

Pomocí příkazu "winver" zobrazíme informační box s uvedením přesné verze Windows 10; verze 1903 zobrazená na obrázku vyprší 8. prosince 2020.

Většina verzí Windows 10 vám hned neukáže aktuální instalovanou verzi (např. přes položku Vlastnosti klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač v Průzkumníku souborů). Přesné označení verze vám ale prozradí příkaz "winver". Např. označení 1903 má verze aktualizace z května 2019. Aktualizace na novou verzi Windows 10 by měla fungovat automaticky a jednoduše přes službu Windows Update. Pokud nikoliv, můžete také updatovat ručně, například pomocí nástroje Media Creation Tool. Nezapomeňte prosím na zálohování, před přechodem na jinou verzi systému Windows 10 je to důležitý krok.

mediacreationtool-logo

Nástroj pro vytváření médií pro Windows 10

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Media Creation Tool“ od společnosti Microsoft umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10 včetně nejnovější aktualizace z listopadu 2019.

Stáhněte si

Přečtěte si také: Nový operační systém Windows 10X a jeho novinky


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení