Menu

Mobil místo autoklíče

12.04.2017 16:38 | Josef Mika + Přidat komentář
Mobil místo autoklíče

Mobil místo autoklíče | foto: CHIP

Používat smartphone místo klíčku, zastavit auto na dálku, zjistit, jestli má otevřené dveře nebo okénka, mít přehled, kde se zrovna pohybuje a kolik jede – to vše zvládne nové řešení Xmarton. A může ho mít skoro každý.

Česká společnost Xmarton nabídla produkt, díky kterému lze ovládat automobil pomocí smartphonu. Jednotka Xmarton nabízí dálkové ovládání elektrických prvků automobilu, detailní statistiky průběhu všech jízd, přesnou a spolehlivou lokalizaci či možnost sdílení vozu bez klíčků.

Jedná se vlastně o malý výkonný mikropočítač s nízkou spotřebou energie, tzv. CarBox, který propojí vůz a chytrý telefon. Je přizpůsoben konkrétnímu modelu automobilu, do kterého se instaluje. Jednotka prošla národní atestací o technické způsobilosti, kterou vydává Ministerstvo dopravy ČR, takže je možné ji bez ztráty záruky montovat i do novějších vozů.

Pro přenos dat CarBox využívá GSM síť a fungovat by měla i v roamingu po celé Evropě. S telefonem ale umí na blízko komunikovat na bázi Bluetooth Low Energy. Zabezpečení přenášených dat uživatelům zaručují silné šifrovací techniky, např. výměna asymetrických klíčů probíhá dle PKCS standardů pro síťovou komunikaci i bezdrátové spojení.

xmarton-111

Mikropočítač vlastní konstrukce a mobilní appka - české řešení chytrého auta Xmarton.

Mobilní aplikace a webový portál

Mobilní aplikace Xmarton funguje na smartphonech i tabletech v systému iOS (od verze 9.0) a Android (od verze 4.2). Je v češtině, ve vývoji je i verze slovenská a anglická. Mobilní aplikace slouží primárně k ovládání auta, k autorizaci jízdy a k dohledu nad vozem. Řešení Xmarton pak zastřešuje webový portál, který slouží ke konfiguraci účtu, sledování celé historie, přidělování práv ostatním uživatelům či k přidávání dalších mobilních zařízení do celého procesu.

Pro koho a za kolik?

O instalaci řešení Xmarton mohou uvažovat majitelé již vyrobených starších modelů aut. Mezi největší výhody patří snadné sdílení, dokonalý přehled a zabezpečení auta ve smyslu imobilizace startování neoprávněným osobám, okamžité notifikace při případné autonehodě a nepřetržitém dohledu nad všemi aktivitami a procesy automobilu. Majitelé Xmartonu si také mohou kdykoli zkontrolovat hladinu benzinu v nádrži nebo stav baterie.

Typy automobilů, do nichž lze Xmarton snadno nainstalovat, jsou uvedeny na webu www.xmarton.com a jejich řada se postupně rozšiřuje. Instalace probíhá v tzv. Xmartpointech, což je 12 partnerských servisů v České republice a na Slovensku.

Vstupní balíček zahrnující jednotku, odbornou montáž a provoz Xmartonu na 3 měsíce přijde na 10 tisíc korun. Předplatné provozu služby vyjde (při koupi na jeden rok) 166 Kč měsíčně. Zatímco pořízení jednotky je poměrně drahé, samotný provoz už je srovnatelný nebo dokonce levnější než obdobné služby na trhu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení