Menu
CHIP Speedtest

Android 10 Q už brzy

03.09.2019 17:18 | Pavel Trousil
Android 10 Q už brzy

Nová verze Androidu 10 Q je na dosah. Uvolněna by měla být v nejbližších hodinách. Desátá verze mobilního operačního systému přinese mnoho zajímavých funkcí, včetně nativního tmavého režimu a nočního fotografování. Nová verze ale nebude pro každého a většinou ne hned.

Dobře informovaný portál PhoneArena nedávno informoval o tom, že očekává vydání systému Android 10 Q 3. září. Jako obvykle obdrží jako první aktualizaci chytré telefony Google Pixel. Majitelé smartphonů Samsung, Huawei a spol. si budou muset počkat několik týdnů až měsíců.

blokace-nahled

Pokud nechce být uživatel rušen, může některé aplikace dočasně zablokovat.

Google vydal začátkem srpna už šestou a pravděpodobně poslední beta verzi nového systému Android 10. V této verzi 6 se uživatelé dočkali přizpůsobeného gesta zpět. I když již bylo integrováno do předchozí betaverze, sklidilo kvůli rozsáhlým chybám ostrou kritiku ze strany uživatelů. Nový posuvník, který umožní upravit intenzitu kontroly gest, by měl tyto problémy vyřešit.

  skladaci-nahled

Podpora skládacích smartphonů

V Androidu 10 byla také vylepšena aplikace Fotoaparát. Je zde konečně přítomna populární funkce nočního fotografování – objevila se v betaverzi 6.3. Další změnou je podpora rozkládacích smartphonů. Google nabídce vývojářům příslušné nástroje. Zásadní je možnost běhu aplikace i při změně rozlišení displeje.  A Android si bude muset poradit se dvěma odlišnými koncepcemi skládacích mobilů. Galaxy Fold od společnosti Samsung má totiž dva displeje: jeden lze rozložit jako knihu na velikost tabletu a ve složeném stavu není vidět, zatímco další malý displej na vnější straně přebírá funkce smartphonu. Huawei mu konkuruje modelem Mate X – displej zůstává při skládání na vnější straně a může být použit střídavě z obou stran v poloviční velikosti.

 dark-nahled

V systému Android 10 Q je už k dispozici tmavý režim (Dark mode) v celém systému. Mnoho prvků rozhraní, včetně oznámení, rychlého nastavení a lišty vyhledávání Google, je již oděno v černé. Dokonce i některé aplikace, například Telefon nebo Nastavení, již také byly vybaveny tmavým designem. Očekává se, že ve finální verzi se temný režim rozšíří na všechny systémové aplikace a celé uživatelské rozhraní. Tmavý režim lze také aktivovat automaticky a vývojáři mohou přizpůsobit také aplikace třetích stran tak, aby se automaticky přepínali do tmavého režimu.

Další dvě vylepšení Androidu 10: důležité aktualizace systému budou nainstalovány okamžitě, jakmile budou k dispozici. Uživatel je nemusí vyvolávat - aktualizace začne automaticky na pozadí. Aktualizace zabezpečení budou v budoucnu k dispozici prostřednictvím obchodu Google Play a nebude ani třeba restartovat smartphone. Novinkou je také funkce „Live Caption“, která by měla být schopna zobrazovat titulky aktuálně přehrávaným zvukům.

Kromě toho by uživatelé měli mít v budoucnu možnost specifikovat, zda bude mít aplikace přístup k poloze pouze tehdy, když je aktivní. Dříve platilo udělené schválení bez omezení, takže aplikace mohly v podstatě přistupovat k GPS datům i pokud běžely na pozadí.

 

rozpo-nahled

Bude umět Android 10 rozponávat obličej?

Zatím jen spekulace

Zatím se pouze spekuluje i o dalších funkcích. Podle nich Android Q bude umět nativně rozpoznávat obličeje. To by v budoucnu mohlo eliminovat vlastní řešení výrobců - a tím i potenciální bezpečnostní zranitelnosti. Rozpoznávání obličejů by mohlo být také použito v celém systému, například k odemykání určitých aplikací. Větší zabezpečení by měla získat i schránka pro kopírování. Zatím k ní totiž mají přístup všechny nainstalované aplikace. To je zvláště problematické, když si uživatel zkopíruje například hesla a jiná citlivá data. U systému Android 10 by měla být tato práva změněna tak, aby při běhu na pozadí měly ke schránce přístup pouze podepsané aplikace.

 

Které chytré telefony získají Android Q?

Společnost Google garantuje aktualizaci svých chytrých telefonů Pixel 3 (2018) a Pixel 2 (2017) po dobu nejméně tří let. První generace pixelů (2016) je podporována pouze po dobu dvou let. Konkrétně to znamená: Modely Pixel 2 a Pixel 3 získají Android 10. Původní Pixel zůstává na Androidu 9.

Výrobci třetích stran v podstatě neposkytují žádnou záruku ohledně aktualizace systému Android. Ale mnoho známých značek, včetně Samsungu, Sony a LG, poskytuje u svých vlajkových modelů nové verze většinou dva roky. Takže je tu šance, že nový systém budou moct používat i majitelé Galaxy S8. Starší zařízení, jako Galaxy 7, pravděpodobně už nebudou aktualizována.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení