Menu

Na rok 2021 se chystá změna certifikátů: starší Androidy mohou mít problém

10.11.2020 17:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Na rok 2021 se chystá změna certifikátů: starší Androidy mohou mít problém

Na rok 2021 se chystá změna certifikátů: starší Androidy mohou mít problém | foto: Pexels/PIRO4D

Miliony majitelů mobilních zařízení s Androidem už budou brzy čelit komplikacím. Počínaje rokem 2021 bude pro starší smartphony mnohem obtížnější surfovat po internetu. Můžeme se na nevyhnutelnou změnu nějak připravit?

Zařízení s Androidem patří mezi mobilními zařízeními mezi nejoblíbenější. Jejich uživatelé ale nemají v rukou vždy jen moderní a špičkovou techniku od společnosti Samsung a dalších. Velká část smartphonů s Androidem jsou zastaralá a především levná zařízení, která nepracují s moderní verzí Androidu. V příštím roce by mnoho z těchto zařízení, a tedy i jejich uživatelé, mohli mít problém.

Odpovědní zástupci certifikační autority Let's Encrypt oznámili, že kořenový certifikát bude v příštím roce změněn. Webové stránky certifikáty používají k navázání zabezpečeného spojení s prohlížeči. Pokud prohlížeč přistupuje na webovou stránku, vyžádá si bezpečnostní certifikát. Pokud není žádný k dispozici nebo není schválen, spojení se přeruší a uživatel je upozorněn na skutečnost, že připojení není soukromé a sdílená data mohou být odcizena.

Proces změny kořenového certifikátu by měl začít 11. ledna a pravděpodobně bude dokončen nejpozději 1. září.

Co tato změna znamená pro uživatele Androidu?

Komplikace se mohou vyskytnout u všech uživatelů Androidu, jejichž zařízení stále používají verzi mobilního operačního systému 7.1.1. a nižší. Od roku 2021 se Let's Encrypt bude spoléhat na svůj vlastní certifikát, který ale nebude rozpoznán ve starších verzích Androidu. V systému zabudovaný prohlížeč by poté už nemusel být schopen bez problému načíst velké části webových stránek. Z hlediska využívání bezpečnostních certifikátů má autorita Let's Encrypt tržní podíl kolem 30 %.

Chystanou změnou budou ovlivněny nejen weby, ale také aplikace, které pro zobrazení obsahu přistupují na web. Uživatelé mají několik možností, jak se na novinku připravit. První z nich je aktualizace Androidu. Je ale možné, že zařízení už aktualizaci na vyšší verzi nebude podporovat. Pak je dobré změnit standardní prohlížeč.

Vhodnou alternativou může být například Firefox, který aktualizuje kořenové certifikáty bez ohledu na operační systém. Doposud nebylo vyjasněno, zda mohou existovat i omezení, týkající se aplikací. V opačném případě nezbývá než doufat, že i pro starší typy smartphonů ještě budou k dispozici aktualizace Androidu. V případě pochybností by uživatelé příliš starého zařízení měli zvážit nákup nového smartphonu.

mohlo by vás také zajímat: velký srovnávací test smartphonů testovací laboratoře chipu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Android 10 !!!

    Na Samsung 5.6 jsem naistaloval Android 10 !!! Šlo to bez zádrhelů ! Ale to je možná novým telefonem, starší můžou mít problémy ! Vladimír Kusyn Ostrava

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení