Menu

Nejtišší místo v ČR

27.03.2017 12:53 | Josef Mika + Přidat komentář
Nejtišší místo v ČR

Nejtišší místo v ČR | foto: CHIP

Nová akustická bezodrazová komora byla otevřena v Brně. Její akustické parametry jsou na tak vysoké úrovni, že se jedná o nejtišší místo v České republice.

Laboratoř otevřela společnost Honeywell ve svém vývojovém centru, komoru formou dodávky na klíč zajišťovalo Centrum pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské. Nově vybudovaná akustická komora, která je v mnoha ohledech v České republice jedinečná, je univerzální akustické pracoviště určené k měření hluku velmi tichých dějů proudění kapalin a plynů nebo hlukových dějů spojených s mechanickou činností a vnitřní funkcí produktů Honeywellu.

Bezdozvuková komora poskytuje prostředí, ve kterém nedochází k odrazům od stěn, což je důležité pro správné a porovnatelné vyhodnocení měřených akustických veličin. Je to akusticky podobné prostředí jako na veliké louce, kde nejsou žádné předměty, od kterých by se mohla vracet ozvěna.

V komoře zažívá člověk zvláštní pocit způsobený rozporem mezi tím, co vidí a slyší. Běžnou reakcí na zvuk je ozvěna, která se zde nedostavuje. V komoře je navíc velmi ticho – mluvíme o hluku pozadí, který je v případě této komory pod prahem slyšení. Lze ho změřit citlivými mikrofony, ale není již zachytitelný lidským sluchem. Můžete tedy slyšet vlastní dech, či tlukot vlastního srdce. Toho je dosaženo umístěním komory na pružně uložený základ, který brání přenosu vibrací z okolní podlahy a dvojitou stěnou komory.

K čemu slouží?

Bezdozvuková komora je nezbytná pro posuzování účinků nežádoucího hluku. Dnes, kdy se limity hlučnosti stávají stále důležitější pro používání různých zařízení v obytných prostorech či jiných, na hluk citlivých prostorech nemocnic nebo hotelů, je přesné měření hluku vestavěných zařízení nevyhnutelné. V některých případech se tak může stat, že jinak funkčně zcela bezvadné zařízení musí být pro nadměrnou hlučnost z provozu vyloučeno. Komoru lze však využívat i pro pro posuzování akustického vyzařování reproduktorů nebo naopak citlivosti mikrofonů v různých směrech, případně pro identifikaci lokalizace zdroje hluku uvnitř zařízení metodou akustické holografie.

Komora je unikátní jak dosaženými technickými parametry, tak i svou koncepcí multifunkčního pracoviště podporujícího akustická měření široké škály produktů a zařízení za provozu při zachování vysokého komfortu obsluhy a efektivity práce. Do komory lze v případech, kdy je to nutné, přivádět vodu, stlačený vzduch, poskytovat datové, signálové a silové spojení, a naopak odvádět teplo vznikající při provozu zařízení uvnitř komory.

Zmatení smyslů

Běžný hovor v akustické komoře je charaktaristický ztrátou ozvěny, která je přirozená pro pobyt v běžném vnitřním prostředí a výrazným způsobem napomáhá k prostorové orientaci. Absence dozvuku v prostředí komory částečně “zmate” rovnovážné ústrojí člověka, což způsobuje zejména v prvních chvílích pobytu v akustické komoře velmi zvláštní pocit. Bezodrazivost je zajištěna obkladem stěn, stropu i podlahy hlubokými absorpčními klíny z akusticky pohltivého materiálu, v němž se postupující akustická energie mění v teplo, čímž je znemožněn její odraz a ovlinění probíhajícího měření. Pro stavbu nové komory bylo spotřebováno bezmála 10 000 absorpčních klínů, jejichž objem pro zajímavost představuje dva plně naložené kamiony.

Důležité technické údaje bezodrazové komory

  • frekvenční rozsah 50 .. 10 000 Hz,
  • hladina hluku v pozadí -5 dBA,
  • vnitřní rozměry 5 x 5 x 3 m,
  • komora je klimatizovaná (5 kW chlazení).

 Možnosti měření v bezodrazové komoře

  • hlučnost komponent různých produktů, např. ultrazvukových zvlhčovačů, aktuátorů, kapalinových a plynových ventilů, ventilátorů atd.
  • optimalizace chráničů sluchu
  • optimalizace zástavby mikrofonu mimo jiné i pro zařízení s rozpoznáváním hlasu,
  • možnost ověření různých charakteristik záznamu zvuku a hlasu pořízených v prostředí s velmi nízkým okolním šumem,
  • nahrávky hlasu pro implementaci a otestování algoritmů rozpoznávání hlasu s definovanou úrovní a charakterem šumu.
komora1-nahled

Jiří Tomíček, vice prezident a generalní ředitel Honeywellu, v bezdozvukové komoře.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení