Menu

Nevěřte Facebooku: v Americe udal mladou dívku kvůli tomu, že šla na potrat

12.08.2022 16:40 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nevěřte Facebooku: v Americe udal mladou dívku kvůli tomu, že šla na potrat

Nevěřte Facebooku: v Americe udal mladou dívku kvůli tomu, že šla na potrat | foto: Zohre Nemati / Unsplash

Společnost Meta stojící za sociální sítí Facebook opět ukázala bizarní dvojí metr. Na jedné straně její zaměstnanci tvrdě kritizují plošný americký zákaz potratů, na straně druhé Facebook bez řečí udá mladistvou kvůli tomu, že šla na potrat.

Celý příběh začíná v dubnu letošního roku, kdy tehdy 17letá Celeste Burgess potřebovala uměle přerušit nechtěné těhotenství. To bylo ještě dávno před tím, než nejvyšší soud USA potvrdil každému státu možnost zakázat potraty. Dívka pochází ze státu Nebraska, který ještě před plošným zákazem potratů toleroval interrupci do 20. týdne těhotenství. Mladá Celeste však byla ve 23. týdnu.

Kvůli tomu byla přinucena jít na ilegální interrupci, o čemž se okamžitě dozvěděla polici a příhodné úřady. Začaly vyšetřovat trestný čin “přerušení těhotenství” a “skrývání smrti jiné osoby”. V červnu 2022 požádaly úřady o spolupráci společnost Meta, která bez váhání souhlasila. Informaci o tom přinesl server New York Post s odkazem na zaměstnance Meta, který si přeje zůstat v anonymitě.

Facebook pomáhá vyšetřovat “zločin” potratu

Meta tedy odhalila policii kompletní komunikaci přes aplikaci Facebook Messenger mladé Celeste s její matkou Jessicou Burgess. A to i přes to, že Mark Zuckerberg na nedávné konferenci pro své nejbližší spolupracovníky jasně proklamoval, že bezpečnost a soukromí uživatelů je pro Meta “extrémně významná”. Na zřejmou nesourodost názorů poukazuje i další prohlášení šéfa celého Facebooku. Zuckerberg totiž slíbil, že firma uhradí cestu všem zaměstnankyním, které budou potřebovat legální potrat.

Oficiální stanovisko Meta situaci nijak nezlepšuje. Tiskový mluvčí hovoří o tom, že úřady v prosbě o spolupráci nezmiňovaly žádný potrat, nýbrž vyšetřování zločinu ukrývání mrtvého dítěte a jeho následné likvidace ohněm. To je však v rozporu s tajnou komunikací matky a dcery – Celeste totiž měla prodělat interrupci speciální pilulkou.

Výsledek celé kauzy může mít nedozírné následky pro Facebook, který se tímto gestem opět obrací zády ke svým věrným fanouškům. Ale také pro dvojici žen, které byly zatčeny (následně propuštěny na kauci za 30 tisíc dolarů) a budou souzeny na konci srpna a na začátku září.

Zdroj: New York Post

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Bulvár bez ověření informací

  Autor článku by si měl nejdříve zjistit fakta nebo alespoň číst diskusi pod samotným článkem na washington post
  https://nypost.com/…n-to-police/

  Reagovat na komentář

  Kdo píše na FB intimnosti je trouba

  To může nahrát vše na magnetofon a pustit to na věky z okna.

  Reagovat na komentář

  Nevěřte Facebooku udál dívku že šla nebo chtěla snad jít na potrat

  Jak si nějaký dementní jedinec může myslet, že má právo komentovat společnosti jako je Facebook, co jsi za pitomce já jsem martinkruty31@gmail.com chceš se sejít buzno

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení