Menu
CHIP Speedtest

Nová technologie displeje: proč výrobci stále více sázejí na mini LED

13.02.2020 13:30 | Jiří Palyza
Nová technologie displeje: proč výrobci stále více sázejí na mini LED

Mini LED znamená novou technologii, která by měla zlepšit kontrast a úroveň černé u LCD televizorů. V roce 2020 poptávka pravděpodobně exploduje.

Není to překvapení. Mnoho výrobců slibovalo uvést produkty s podsvícením mini LED už před nějakou dobou. Například TCL je ve svém marketingu zvlášť agresivní. Jeho televizory s mini LED podsvícením a označením Vidrian se na letošní výstavě CES 2020 těšily velkému zájmu. Také v Evropě budou některé z modelů čínského výrobce uvedeny na trh. Je tedy vidět, že TCL má velké plány.

Mini LED technologie není omezena jen na 4K TV. Používá se také v oblasti monitorů. Asus už představil odpovídající monitor s typovým označením PG32UQX a obnovovací frekvencí 144 Hz. Podle generálního ředitele distribuční společnosti Lextar Electronics, Davida Su, v roce 2020 uvede na trh své mini LED produkty celá řada výrobců. Už nyní je tedy jasné, že poptávka v tomto segmentu extrémně roste.

Výrobci také v mini LED technologii vidí způsob, jak poněkud zklidnit vzrušení, které vyvolala technologie OLED. Podsvícení mini LED lze využít jako účinnou metodu zlepšení kontrastu a úrovně černé u tradičních LCD. Nyní jde už o třetí generaci této technologie. Díky jejím neustálým vylepšováním lze v současnosti nabízet modely s výrazně menšími odrazy světla, vyšší účinností a tenčími obrazovkami.

I-Mini-Blue: Lextar vyvíjí vlastní mini LED osvětlení

miniled1

Více než 15 000 mini LED poskytuje ostrý kontrast a bohaté barvy.

Varianta řešení mini LED od Lextaru, kterou nazval I-Mini Blue, je údajně vhodná pro 65palcové televizory a nabízí 1000 zón pro místní stmívání s dynamickými kontrasty s hodnotami od jednoho milionu do jedné. Výrobce ale také pracuje na modulech chip-on-glass (COG) s aktivní maticí, prostřednictvím které lze mini LED integrovat přímo do skleněného substrátu. To by mělo umožnit 2300 stmívacích zón. Toto řešení lze vidět například u panelů pro virtuální realitu.

Společnost Lextar očekává, že v roce 2020 poptávka po mini LED prudce vzroste a mohla by tak reprezentovat 10 % příjmů společnosti. Lextar už také přemýšlí dlouhodobě a do budoucna chce přejít na mikro LED. Jeho výroba je ale tak nákladná a komplikovaná, že mini LED zůstává dobrým dočasným řešením pro několik příštích let.

Přečtěte si také: Srovnávací test TV nad 60"


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení