Menu

Nový Chrome 94 je připraven: Google chce zřejmě zcela zničit Firefox

23.09.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový Chrome 94 je připraven: Google chce zřejmě zcela zničit Firefox

Nový Chrome 94 je připraven: Google chce zřejmě zcela zničit Firefox | foto: Caio/Pexels

Google opět útočí na Firefox, a to v některých případech vlastními zbraněmi protivníka. Od verze 94 budou aktualizace častější, to znamená více nových funkcí, rychlejší opravy chyb a aktualizace zabezpečení. Chrome také kopíruje dvě funkce Firefoxu, a to režim pouze HTTPS a přehlednější nastavení.

V nové verzi Chromu 94 chce Google dohnat Firefox a poskytovat novou verzi každé čtyři týdny. Dříve nové verze vycházely každých šest týdnů, ale nyní chce Google být ve svých inovacích prohlížeče rychlejší. Pro firmy ale existuje výjimka. Prostřednictvím rozšířeného stabilního kanálu (Extended Stable Channel) můžete v souladu se zásadami Google přejít na osmitýdenní cyklus aktualizací. Google se o tom zmínil na svém blogu Blog.chromium.org v příspěvku s názvem "Speeding up Chrome's release cycle". Firmám tím chce dopřát dostatek času na testování nových verzí Chrome. Aktualizace zabezpečení jsou v Extended Stable k dispozici každé dva týdny.

Chrome 94 ale přináší i další nové funkce. Uživatelé by vzhledem k bezpečnostním aktualizacím neměli dlouho čekat a co nejdříve spustit vestavěnou aktualizační funkci.

Režim "Pouze HTTPS"

chrome94

Také Chrome nyní nabízí režim bezpečného prohlížení. | Zdroj: Chrome 94

Vývojáři Firefoxu mají často dobré nápady, a také je často rychle realizují. Například režim "Pouze HTTPS" je k dispozici už od verze Firefoxu 83. Myšlenka je jasná: šifrovaná připojení se stala novým standardem, nešifrovaná jsou vzácnou výjimkou. Režim zabezpečeného připojení zajišťuje, že se na webovou stránku vždy dostanete šifrovanou cestou; samozřejmě pokud existuje. Problémy nastávají v případech, kdy stránky fungují ve smíšeném režimu, nebo když webové stránky nenabízejí šifrování TLS.

Chrome 94 tento příklad následuje, a také nabízí režim "Prioritně HTTPS". Odpovídající nastavení najdete v části »Ochrana soukromí a zabezpečení«. V sekci »Rozšířená nastavení« musí být zapnuta položka »Vždy používat zabezpečená připojení«. Pokud není při prohlížení stránek přesměrování na HTTPS možné, Google vypíše varovnou zprávu.

Novinky v Chromu 94

chrome94-1

Chrome usnadňuje sdílení otevřených webových stránek. | Zdroj: Chrome 94

Další novinky Chromu 94:

Upozornění na novinky v Chromu: prohlížeč doposud na mnoho nových funkcí neupozorňoval, uživatelé na ně museli přicházet sami. Aby nové funkce jen tak nezapadly, do budoucna se po aktualizacích zobrazí nová úvodní stránka s názvem "Novinky v Chrome", která upozorní na několik důležitých inovací.

Jednodušší sdílení webových stránek: Chrome nabízí více způsobů sdílení otevřených webových stránek. Google tuto funkci nazývá Centrem sdílení. Prostřednictvím ikony v adresním řádku můžete různými způsoby sdílet otevřené webové stránky. Na zařízení, kde používáte stejný účet Google, to jde pomocí »Kopírovat odkaz«. Uživatelé ale mohou stránky sdílet také prostřednictvím QR kódu, Facebooku, WhatsAppu nebo jiných služeb. Pokud byste funkci ve svém Chromu 94 neviděli, je potřeba ji aktivovat pomocí příznaků »Desktop Sharing Hub in Omnibox«, případně »Desktop Sharing Hub in App Menu«.

Nová struktura nastavení: čas od času se uživatelé musejí ponořit do nastavení Chromu. Až doposud se vše zobrazovalo na jedné dlouhé stránce. Ačkoliv je vlevo stručný seznam oblastí pro rychlý přechod, zůstává jinak nastavení v dlouhém seznamu. To se v Chromu 94 mění. Jednotlivá nastavení jsou k dispozici jako podstránky, což zvyšuje jejich přehlednost.

Verze pro iOS: verze Chrome pro iOS umí zpracovávat konfigurační soubory ve formátu ".mobileconfig", což je zajímavé pro firmy, které chtějí do iPhonu přenést určitá nastavení. Ve verzi Chrome pro iPhone Google také odděluje přihlašování ke službě Google a funkci synchronizace.

Verze pro Android: ve verzi Chrome 94 pro Android už uživatelé mohou také nastavit režim "Prioritně HTTPS".

Bezpečnostní aktualizace: update na Chrome 94 také opravuje velký počet bezpečnostních aktualizací. Tentokrát je v poznámkách k vydání uvedeno 19 CVE.

Chrome si vzal na mušku Firefox

Chrome je na trhu prohlížečů jedničkou, což jak známo nemusí být jeho oblíbeností mezi uživateli. Každopádně i přesto nadále útočí na konkurenci, což se týká především Firefoxu, posledního "velkého" prohlížeče, který nepoužívá technologii Chromium. Stejně jako Firefox i Chrome bude v nových verzích uvolňován každé čtyři týdny, což pro uživatele bude znamenat více nových funkcí a rychlejší opravy chyb. Chrome 94 je předzvěstí mnoha zajímavých změn.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení