Menu

Nvidia otevírá možnost užít si výkon RTX-3080 všem zařízením: dokáže to její Superpod

26.10.2021 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nvidia otevírá možnost užít si výkon RTX-3080 všem zařízením: dokáže to její Superpod

Nvidia otevírá možnost užít si výkon RTX-3080 všem zařízením: dokáže to její Superpod | foto: Christian Wiediger/Unsplash

Pro mnoho hráčů je grafická karta Nvidia RTX 3080 snem, který je kvůli omezeným dodávkám a vysokým cenám nesplnitelný. Nvidia to chce změnit technologií virtuální karty RTX 3080, která by byla dostupná pro všechny platformy. Umožní to superpočítač GeForce Now Superpod, který byl vyvinut speciálně pro cloudové hraní.

Přestože to tak na první pohled moc nevypadá, Google, Microsoft, Sony a Nvidia mají přeci jen jednu věc společnou. Všechny firmy provozují vlastní herní cloudové služby, například Google Stadia, Sony Playstation Now nebo Nvidia GeForce Now. Zdá se, že současné modely předplacených služeb a související reklamní příležitosti přinášejí dostatek peněz. Z těchto služeb mají ale prospěch i hráči. Jednak ušetří investice do drahého hardwaru pro stolní počítač nebo v podobě herního notebooku, který je zastaralý už v prvním okamžiku po nákupu. Dále hráči mohou tímto způsobem spouštět aktuální hry i na smartphonech nebo tabletech.

V podobě GeForce Now Nvidia nabízí cloudovou herní službu, jejíž základní model je zdarma. Omezením je doba hraní, což je jen jedna hodina. Následuje plán Priority (dříve Founders) a jeho předplatitelé už od 21. října 2021 mohou používat nový výkonný model RTX 3080 – platící uživatelé mají časově omezené předkupní právo. Samotná služba bude v Evropě dostupná od prosince.

Je to sice spojené s vyšším náklady, ale i přesto stále mnohem levnější, než nákup odpovídajícího výkonného herního počítače. Nabídka ale pravděpodobně odradí hráče, kteří jsou si vědomi ne zrovna nízké ceny.

Co dokáže Ge Force Now Superpod

superpod

Pro připravovaný "GeForce Now RTX 3080 Experience" Nvidia vyvinula vlastní herní počítač s názvem Superpod. | Zdroj: Nvidia Corporation

Nvidia se snažila vyvinout Superpod tak, aby si výkon grafické karty mohli užít i hráči. Pracuje s 39 200 TFlop, 11 477 760 CUDA a 8960 jádry. Výrobce jej označuje za nejvýkonnější herní počítač, který kdy byl postaven. Pro individuální hráče to znamená, že mohou využívat grafické řešení s 35 TFlop, což je zhruba trojnásobek výkonu konzole Xbox Series X. Kromě toho je k dispozici osmijádrový procesor, 28 GB RAM a SSD PCI Gen4.

To vše by vám mělo umožnit domácí hraní při využití počítače PC nebo Mac a televizoru nebo monitoru s rozlišením 2560 x 1440 pixelů (WQHD nebo 2K) a obnovovací frekvencí až 120 Hz. S vhodným hardwarem je možné hrát při 120 snímcích za sekundu i na smartphonu nebo tabletu. Majitelé zařízení Nvidia Shield mohou doma hrát i ve 4K (3840 x 2160 px) a s funkcí HDR. Pomocí funkce Adaptive Sync chce Nvidia také snížit zpoždění při přehrávání obrazu mezi herním klientem a Superpodem.

GeForce Now RTX 3080 Experience: jak vypadá nový model předplatného

memberships

Nová nabídka GeForce Now "RTX 3080" je ve srovnání s prioritním členstvím dvakrát dražší. | Zdroj: Nvidia Corporation

Od prosince by Nvidia měla nabídnout následující plány předplatného:

Free

Získáte přístup ke standardnímu serveru, v případě potřeby po čekací době, a můžete hrát maximálně jednu hodinu bez přerušení. Tato služba je bezplatná.

Priority (dříve Founder)

Získáte přednostní přístup k prémiovým serverům a budete moci využívat funkci RTX. Doba trvání jedné "herní session" je maximálně šest hodin najednou. Kromě toho můžete hrát v rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) při maximální obnovovací frekvenci 60 Hz. Zaplatíte 49,99 EUR za šest měsíců nebo 9,99 EUR měsíčně.

RTX 3080

Zde můžete využít výkon jedné ze serverových sestav RTX-3080 včetně funkce RTX Superpod. Délka hraní bez přerušení je 8 hodin. Na PC nebo Macu můžete hrát v rozlišení 2K nebo WQHD (2560 × 1440 pixelů). Jako majitelé zařízení Nvidia Shield můžete v tomto případě přehrávat i 4K (3840 × 2160 pixelů) a HDR.

Na rozdíl od některých konkurentů ale Nvidia nenabízí žádné hry pro GeForce Now. Hry jsou uživatelů, například prostřednictvím služby Steam, a Nvidia poskytuje výpočetní výkon.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení