Menu

Obraz na TV, jak ho chtěli tvůrci

06.09.2019 15:47 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Obraz na TV, jak ho chtěli tvůrci

Obraz na TV, jak ho chtěli tvůrci | foto: CHIP

IFA 2019: Panasonic na právě probíhajícím veletrhu IFA oznámil, že vybrané modely jeho televizí budou od roku 2020 podporovat režim „Filmmaker Mode“. Jedná se o přednastavený televizní režim, který umožní vypnout některé funkce „post-processingu“, aby si divák mohl vychutnat filmový zážitek v podobě, v jaké ho jeho tvůrci zamýšleli.

Aliance UHD (UHDAA – Ultra High Deffinition Alliance), která sdružuje filmaře, výrobce spotřební elektroniky a hollywoodská studia, pod níž iniciativa Filmmaker Mode spadá, oznámila tuto novinku minulý týden v Hollywoodu prostřednictvím režiséra Riana Johnsona (Star Wars: Poslední z Jediů).  Režim Filmmaker Mode dokáže vypnout některé zabudované funkce „post-processingu“, např. funkci motion smoothing, umělé doostřování, redukci šumu a další. Tyto funkce často pomohou obraz vylepšit, ale v některých případech ho mohou upravit tak, jak vypadat původně neměl. Některé „chyby“ jsou totiž ve filmu záměrně. Nový režim se bude na všech značkách televizí, které ho podporují, jmenovat stejně - ´Filmmaker Mode´, a bude dostupný přes jedno tlačítko na ovladači.

film-maker

V duchu našeho motta ´Hollywood u vás doma´ chce Panasonic divákům co nejvěrněji zprostředkovat tvůrčí záměr. Proto se s radostí přidáváme k této iniciativě. Věříme, že má význam, a to i proto, že ji podporuje tolik významných tvůrců a filmařů,“ uvedl Yasushi Murayama ze společnosti Panasonic.

Moderní televize vládnou dnes úžasnými technickými schopnostmi. Je důležité, abychom všechny tyto dostupné technologie dokázali využít a ukázali televizním divákům naše dílo v podobě, v jaké jsme jej při jeho vzniku zamýšleli,“ prohlásil režisér Christopher Nolan, oceněný tvůrce snímků Dunkirk, Interstellar, nebo trilogie Temný rytíř.  Nový režim umožní respektovat frekvenci snímků, poměr stran, nastavení barev a kontrastu a kódování v konkrétním přístroji tak, aby televize dokázaly film správně přečíst a zobrazit.

fmm-group-photo-nahled

Filmmaker Mode podporují kromě výše zmíněných i další známí režiséři, např. Paul Thomas Anderson (Magnolia, Až na krev, Nit z přízraků), Martin Scorsese (Vlk z Wall Street, Skrytá identita, Letec), James Cameron (Titanic, Avatar) nebo Ryan Coogler (Černý Panter, Creed).

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení