Když vám Windows zcela spadnou: nezoufejte, jsou metody, jak je znovu postavit na nohy
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pět klíčových trendů v oblasti ICT na příští rok 2019 | foto: CHIP
Dave Russell, viceprezident pro produktovou strategii společnosti Veeam, se rozhovořil o trendech, se kterými se budeme setkávat stále častěji nejen ve firemním prostředí, ale i v domácnostech.
Dnešní svět se díky datům dramaticky mění. Každý proces, ať už se jedná o interakci s externím zákazníkem nebo interní úkol zaměstnance, zanechává datovou stopu. Objem dat generovaných lidmi a počítači či jinými elektronickými zařízeními roste desetkrát rychleji než objem tradičních dat v byznysu, přičemž objem digitálních informací vytvořených činností počítačů, mobilních telefonů, systémů a dalších síťových zařízení roste 50krát rychleji než ta tradiční data v byznysu. S tím, jak se každý den mění způsob naší konzumace dat a interakce s nimi, narůstá i počet inovací pro zvýšení podnikové agility a provozní efektivity. A pro podniky, které v tomto prostředí usilují o to, aby zůstaly o krok napřed a poskytovaly svým zákazníkům ještě lepší služby, je nezbytné, aby správně porozuměly poptávce po inteligentní správě dat.
Lze tak vysledovat pět klíčových trendů, které budou mít v roce 2019 vliv na trh v regionu EMEA.
1. Zvýší se využívání multicloudového prostředí
Zpráva společnosti McKinsey & Company ukázala, že tok dat do Asie se od roku 2005 zvýšil nejméně 45násobně. Data z klíčových oblastí, jako jsou Severní Amerika a Evropa, vzrostly v tomto pořadí na 5000–20 000 Gb/s, respektive na 1000 až 5000 Gb/s, z původních 100–500 Gb/s a méně než 50 Gb/s v roce 2005. S tím, jak firmy působí napříč státy a důraz na technologie je větší než kdy předtím, je rozšíření využívání multicloudových prostředí téměř nevyhnutelné. Výzkumná společnost IDC odhaduje, že zákazníci v roce 2021 vynaloží na cloud computing a související služby částku 554 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek úrovně roku 2016. Data a aplikace v režimu on-premise sice nezastarají, ale s rostoucím mixem služeb on-premise, SaaS, IaaS, služeb typu managed cloud a privátních cloudů se modely rozmístění dat rozšíří.
V průběhu času očekáváme, že větší část pracovní zátěže se přesune mimo režim on-premise, nicméně tento přechod se uskuteční v řádu let a my věříme, že je dnes důležité se na tuto novou realitu připravit.
2. Nedostatek flash pamětí a jejich ceny se v roce 2019 sníží
Podle zprávy společnosti Gartner vydané letos v říjnu se předpokládá, že zásoby flash pamětí se v polovině roku 2019 navrátí ke stavu mírného nedostatku, přičemž se očekává, že vzhledem k rostoucí produkci pamětí v Číně se ceny z velké části stabilizují. Větší nabídka a výhodnější ceny budou mít za následek větší využití flash pamětí ve vrstvě operační obnovy, kde jsou obvykle uloženy zálohy a replikovaná data z posledních 14 dní. Je zřejmé, že tato větší kapacita flash pamětí povede k širšímu instantnímu využívání kopií zálohovaných dat (tzv. Copy Data Management).
Systémy nabízející Copy Data Management budou schopny poskytnout hodnotu nad rámec dostupnosti spolu s lepšími obchodními výsledky. Příklady možností využívání zálohování a replikace dat zahrnují DevOps, DevSecOps a DevTest, Patch Testing, Analytics a Reporting.
3. Prediktivní analytika se stane běžným a všudypřítomným nástrojem
Trh s prediktivní analytikou by měl podle předpovědi dosáhnout do roku 2022 výše 12,41 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 272 % od roku 2017, při průměrné roční výnosové míře CAGR 22,1%. Předpokládá se, že zejména region Asie a Tichomoří (APAC) bude v tomto období prognózy růst na nejvyšší míru CAGR.
Prediktivní analytika založená na telemetrických datech, tedy v podstatě pokyny a doporučení řízené strojovým učením (ML, Machine Learning), je jednou z kategorií, která se s největší pravděpodobností stane běžnou a všudypřítomnou.
Předpovědi v případě strojového učení nejsou nic nového, jeho využití však začneme vídat v oblasti autentizace, u podpisů a otisků prstů, přičemž bude obsahovat zásady a konfigurace osvědčené praxí tak, aby podnik více těžil z hodnoty infrastruktury, kterou nasadí.
Prediktivní analytika nebo diagnostika nám pomohou zajistit nepřetržité fungování a díky optimalizaci systémů současně i snížit administrativní zátěž. Vzhledem k rostoucím požadavkům na IT organizace, které musí být schopny řídit stále více různorodá prostředí s většími objemy dat a s tvrdšími cíli ohledně úrovně služeb, se tato schopnost stane životně důležitou.
S tím, jak se prediktivní analytika stává masově využívanou metodou, rostou hodnoty SLA (Service Level Agreement, dohoda o úrovni poskytovaných služeb) a SLO (Service Level Objective, hodnoty metrik ve vztahu k času), a stejně tak jsou na straně podniků vyšší i hodnoty měr jako odhad potenciálních ztrát (SLE) a očekávání ohledně úrovně poskytovaných služeb. To znamená, že abychom firmám mohli poskytnout to, co od nás očekávají, potřebujeme více asistence a více inteligence.
4. Obecná role se stává stále více novým operačním modelem pro většinu IT organizací
Zatímco první dva trendy byly zaměřeny na technologii, budoucnost digitálu je stále analogová – jsou jí sami lidé. Nedostatek expertní pracovní síly v kombinaci s novou infrastrukturou při hroutícím se využívání režimu on-premise a rostoucím využitím veřejného cloudu + SaaS vedou k výskytu šířeji zaměřených techniků se zázemím v širokém spektru oborů a rovněž ke stále většímu povědomí o podnikání. Například pracovní trh s informačními technologiemi v Singapuru nadále vykazuje vysokou úroveň náboru.
Tento trend urychlí podpůrné faktory jako standardizace, orchestrace a automatizace, protože schopnější systémy umožňují administrátorům zaujmout více horizontální pohled spíše než hlubokou specializaci. Specializace bude samozřejmě i nadále důležitá, ale vzhledem k tomu, že IT technologie mají na obchodní výsledky stále zásadnější vliv, je logické, že IT experti budou muset porozumět širšímu byznysu a přidat hodnotu napříč mnoha IT oblastmi.
A přestože vidíme, že tyto trendy budou v příštím roce měnit status quo, některé věci se nezmění. Vždy existují ve světě konstanty a my vidíme dva hlavní faktory, které zůstávají pro každou společnost těmi nejdůležitějšími:
a) Frustrace ze starších přístupů k zálohování
Trojice největších vendorů na trhu bude v roce 2019 nadále ztrácet podíl na trhu. Největší poskytovatel na trhu ztrácí podíl v podstatě již deset let. Společnosti se přesouvají od starších poskytovatelů a využívají agilnější, dynamičtější a inovativnější dodavatele, jako je společnost Veeam, aby jim nabídly schopnosti, které jsou třeba k úspěchu v době založené na datech. Zpráva společnosti Cognizant zdůraznila, že 82 % vedoucích pracovníků regionu Asie a Tichomoří (APAC) se domnívá, že budoucnost práce je v inteligentních strojích.
b) Náklady, složitost a (ne)schopnost
Tyto tři faktory jsou i nadále důvodem, proč jsou lidé v datových centrech nespokojeni s řešeními od mnohých vendorů. Obecně řečeno, jedná se o nadměrné náklady, zbytečnou složitost a nedostatek schopností, které se projevují na rychlosti zálohování, rychlosti obnovy nebo okamžitém připojení k obrazu virtuálního stroje. Tato tři hlavní kritéria budou i nadále dominovat důvodům, proč organizace rozšiřují nebo zcela nahrazují svá řešení zálohování.
5. Příchod prvních 5G sítí vytvoří nové příležitosti pro prodejce a poskytovatele služeb cloudu (CSP), neboť jim pomůže shromažďovat, spravovat, ukládat a zpracovávat vyšší objem dat
Začátkem roku 2019 budeme svědky toho, jak první mobilní telefony 5G zasáhnou trh na veletrzích CES v USA a MWC v Barceloně. Věřím, že 5G budou mezi podniky pravděpodobně nejrychleji přijaty pro komunikaci typu Machine-to-Machine a Internet věcí (IoT). Rychlosti mobilní sítě spotřebitelů dosáhly úrovně, kdy jsou pravděpodobně tak rychlé, jako většina z nás potřebuje u sítě 4G.
V roce 2019 se technologie stane plně standardizovanou a otestovanou, ověří se i schopnost zařízení pracovat s touto technologií, jakmile bude šířeji dostupná, a Evropa stane skutečnou gigabitovou společností.
V případě prodejců a poskytovatelů cloudových služeb se hlavní pozornost upře na nové příležitosti k zisku při využití sítě 5G nebo infrastruktury pro její podporu. Zpracování větších objemů dat v reálném čase, vyšší rychlosti, nové požadavky na hardware a zařízení, stejně jako nové aplikace pro správu dat budou představovat příležitosti a usnadní nám konverzace týkající se technologie edge computing.
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
"Hay soup" nebo "Timballo of aubergines" – s podobnými nabídkami se můžete setkat při svých…
Když nějaká aplikace zamrzne nebo se chcete podívat na vytížení systému či zkontrolovat…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…