Menu

Placení pomocí rozpoznání obličeje: Face Pay spuštěno v moskevském metru

20.10.2021 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Placení pomocí rozpoznání obličeje: Face Pay spuštěno v moskevském metru

Placení pomocí rozpoznání obličeje: Face Pay spuštěno v moskevském metru | foto: Tim Douglas/Pexels

V první zemi byla spuštěna metoda plateb pomocí rozpoznání obličeje. Zákazníci tak mohou zaplatit jeho pouhým naskenováním. Související platební údaje si nastavili už předem.

Cestující v moskevském metru mohou nově za jízdenky platit také prostřednictvím kamer s funkcí rozpoznání obličeje. Už první den po spuštění novinku vyzkoušelo více než 25.000 cestujících. V sobotu to oznámil moskevský dopravní podnik. Maxim Liksutov, náměstek primátora zodpovědný za dopravu, se v té souvislosti vyjádřil, že předchozí očekávání byla překonána. Kontroverzní technologie už byla testována dříve, a to od začátku roku.

"Cestující k nástupu do metra nepotřebují ani jízdenku, ani smartphone, stačí se jen podívat do kamery u turniketu", dále vysvětluje Liksutov. Systém nyní funguje ve více než 240 stanicích metra v největší evropské metropoli.

Face Pay: jak systém funguje

facepay

Platba prostřednictvím obličeje: v moskevském metru se cestující jednoduše podívají do kamery. Uložený způsob platby poté odečte odpovídající částku z jejich účtu. | Zdroj: Max Titov/Unsplash

Aby cestující mohli používat nový způsob placení, musejí nahrát svou fotografii, platební kartu a průkazku pro cestování vlakem a autobusem, a údaje propojit s aplikací metra. "Moskva je prvním městem na světě, kde tento systém funguje v takovém rozsahu", sdělil k celé věci náměstek primátora.

Očekává se, že placení metodou Face Pay bude v příštích dvou až třech letech používat 10 až 15 % cestujících. Úřady ujistily, že platební metoda rozpoznáním tváře je bezpečná a lze ji používat i pro nošení ochranných masek proti virové nákaze.

Oproti tomu nezávislá organizace Roskomsvoboda upozorňuje, že prohlášení o bezpečnosti systému jsou značně pochybná. Data by se také mohla dostat do rukou bezpečnostních služeb. Organizace se také zmiňuje o zlepšování algoritmů dohledu, které jsou možné díky platbám a souvisejícím schopnostem vytvářet propojení a analyzovat získaná data. Zmiňuje se o tom na svém serveru roskomsvoboda.org v příspěvku "Данные для Face pay предоставили более 30 тысяч граждан".

Technologie rozpoznání obličeje se v Rusku vyvíjejí už delší dobu. Nedávno se také využily k vyhledání pacientů s koronou, kteří nezůstali v domácí karanténě. O celé věci se také zmiňuje server securityinfowatch.com v článku "Moscow metro leverages facial recognition tech for payments".

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení