Menu

Po letech velký update Excelu: na novou funkci uživatelé čekali už dlouho

02.11.2020 11:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po letech velký update Excelu: na novou funkci uživatelé čekali už dlouho

Po letech velký update Excelu: na novou funkci uživatelé čekali už dlouho | foto: tomfield/Pixabay

Z hlediska kancelářských nástrojů je Microsoft Office celosvětově nejpoužívanější. Koncern neustále pracuje na nových funkcích pro oblíbené programy a v blízké budoucnosti se uživatelé mohou těšit na zajímavé změny. Nyní získává aktualizaci Excel: za poslední dobu jednu z největších.

Změny v Microsoft Office? Většina uživatelů k nim pravděpodobně bude skeptická. Nakonec to znamená zase se učit a zvykat si na něco nového. I přesto je ale Microsoft pilný a oblíbenou sadu kancelářských programů nadále vylepšuje.

Jedna z největších aktualizací za poslední roky čeká tabulkový kalkulátor Excel. Nástroje sady Office aktualizace samozřejmě dostávají, zpravidla se ale jedná jen o menší funkční, případně grafické změny. Hlavní funkce se aktualizují jen zřídka. V několika příštích týdnech ale čeká uživatele Excelu větší změna: do budoucna by uživatelé Excelu měli mít možnost vytvářet své vlastní typy dat. Microsoft svou novou funkci představuje v blogovém příspěvku.

Microsoft Excel: nové datové typy pro všechny uživatele

excel1

V budoucnu by v Excelu mělo být možné používat i další datové typy. | Zdroj: Microsoft

Doposud bylo možné v Excelu ukládat čísla, text nebo vzorce. Nově by mělo být možné vytvářet i vlastní datové typy a zadávat je do jiných tabulek. Může to být například produkt a definice jeho vlastností, nebo zákazník včetně jeho adresy a dalších osobních údajů. Všechna uložená data stejného typu bude poté možné vyvolat prostřednictvím jednotlivých buněk. Možnosti definice a používání datových struktur by mělo rozšířit využití Excelu i pro analýzy podnikových dat, skladové hospodářství, řízení vztahu se zákazníky a další oblasti, kde se analyzují a vyhodnocují firemní data, zahrnující různé datové typy.

Další předem připravené typy dat bude možné v Excelu použít od společnosti Wolfram Alpha. Měly by zahrnovat například kategorie chemie, transport, film nebo poloha. Jednotlivé datové typy by měly být k dispozici všem předplatitelům Microsoft 365 v příštích několika týdnech. Předtím byly dostupné pouze členům programu Office Insider v průběhu testovací fáze.

V blízké budoucnosti také dojde ke změnám v designu. Už léta se používá známé uživatelské rozhraní s pruhem nabídek a nástrojů v horní části obrazovky. To ale bylo navrženo v době, kdy designéři mysleli pouze na uživatele stolních počítačů. Jon Friedman, šéf skupiny Microsoft Office Design, v létě představil nové nápady, jak by mohl Office a Microsoft 365 v budoucnu vypadat na všech platformách.

Pás bude zrušen

office1

Pás s nabídkou funkcí a nástrojů dokonce úplně zmizí a v závislosti na kontextu prostředí se budou zobrazovat jednotlivé moduly z řady funkcí. | Zdroj: Microsoft

Ústředním bodem, na který chce Microsoft navázat ve svém novém designu, je právě pás s nástroji. Jeho původní myšlenkou bylo nabídnout v širokém pásu všechny nejdůležitější funkce a nástroje, které by byly dostupné pouhým kliknutím. Nyní je ovšem klíčovým záměrem nabídnout "adaptivní příkazy".

Nový flexibilnější pás může také zcela zmizet nebo být odpojen v podobě mini nástrojové lišty. Ta by měla obsahovat pouze relevantní funkce a skrýt ty, které nejsou v daném kontextu potřeba. To nejen šetří místo, ale také méně rozptyluje. Nový design je inspirován aplikacemi, které jsou vybaveny skromnějším uživatelským rozhraním.

Stáhněte si nebo používejte online: Office 2019

office-logo

Microsoft Office 2019

CHIP hodnotí Dobrý

Microsoft uvádí na trh nejnovější verzi své kancelářské sady Office 2019. Nyní ji lze oficiální cestou otestovat.

Stáhněte si

Vyhledávání a strojové učení jako centrální funkce

office2

Umělá inteligence proaktivně nabízí návrhy pro správný vzorec v Excelu. | Zdroj: Microsoft

Microsoft má také velké plány v oblasti vyhledávání v Office. Podobně jako v Microsoft Teams by mohlo i v aplikacích Word, Excel a PowerPoint zaujmout centrální pozici. Výsledky vyhledávání by se pak neměly týkat jen specifického programu, ale můžete hledat napříč celou kancelářskou sadou.

Pomoci s řešením problémů v Excelu na pozadí a aktivně navrhovat zlepšení by měla technologie strojového učení. Zajímavostí je i to, že AI může pomoci také při plánování projektů.

Zjednodušený design

office3

Vzhled jednotlivých aplikací by měl být výrazně zjednodušen. | Zdroj: Microsoft

Cílem výrazného zjednodušení designu je zajistit méně rozptylování při práci. To je dobrý nápad, protože různá oznámení nebo neustálá kontrola stavu na sociálních médiích narušují produktivitu a rozptylují pozornost. A v případě práce v domácí kanceláři je samozřejmě i mnoho dalších rušivých účinků, které snižují efektivitu a komplikují činnost.

Takže místo trávení zbytečného času hledáním správných tlačítek v aplikaci Word nebo funkcí v aplikaci Excel by vám nové uživatelské rozhraní mělo umožnit lépe se soustředit na obsah. Pro jednodušší rozlišení mezi aplikacemi by v záhlaví měly být odpovídající ikony jednotlivých kancelářských programů.

MICROSOFT OFFICE BY MĚL BÝT JEDNODUŠŠÍ

Důležitým signálem ze strany Microsoftu je, že sada Office by se měla zjednodušit bez ohledu na to, na jakém zařízení ji používáte a jaký je charakter vaší práce: zda trávíte hodiny zpracováním složité excelovské tabulky nebo jen rychle pročítáte text v dokumentech. Ve skutečnosti už je nástrojový pás v aplikacích trochu zastaralý, protože většina uživatelů stejně velké množství zobrazovaných funkcí vůbec nepoužívá.

V příštích dvou až třech letech se některé z novinek dostanou přímo do vzhledu aplikací Office, ale Microsoft také jasně zdůrazňuje, že u mnoha nápadů stojí teprve na samotném začátku. Které z nich budou nakonec uvedeny do praxe a dostanou se do sady Office závisí do značné míry na výsledcích studií, které hodnotí změny v pracovních návycích uživatelů vlivem koronavirové pandemie a jejích důsledků.

mohlo vy vás také zajímat: microsoft připravuje zajímavé změny ve windows 10 – mají se týkat grafiky a funkcí centrálních prvků

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na JZDstudio: Blbost? Proboha proč? Já jsem stále dost mladý na to, abych se něco nového rád naučil, jenže zároveň už dost starý na to, aby to zbytečně nedělal. Ne každá změna je totiž změnou k lepšímu. No a obviňovat uživatele z toho, že jsou blbí, protože neskáčou na každý výmysl, je… no blbost. Ale, s odpuštěním, vaše.

  Reagovat na komentář

  Souhlasím

  Reakce na Petr: Ten horní pás mi bude chybět. Dá se nějak zabránit, aby zmizel?

  Reagovat na komentář

  Reakce na Xspy: kdysi mi jeden kamarád řekl – představ si, že si jdeš koupit nové auto, ale zjistíš, že volant je na střeše, pedály před zadním sedadlem a páčky blinkrů a světel na podlaze či pod sedadlem. Prostě všechno, co ses naučil při řízení, je ti k nićemu a musíš se všemu učit znovu.
  Za všechna ta léta, co jsem si na to občas vzpomenul, nic nového pod sluncem. Člověk má ruce stále na stejném místě, obvykle i pět prstů na jedné ruce, a nemá důvod to měnit. Člověku ani tak nejde o to, aby se věci neměnily, ale dokážou nás do ruda rozžhavit vzteky takzvaně „samoúčelné změny“: změny, které mají za cíl pouze „vytřít zrak“ šéfovi, který po programátorovi chce inovace.
  Jak někdo níže správně poznamenal – kdyby se raději snažili opravit, co nefunguje, namísto totálního překopání celého software. Steve Jobs by s takovou pitomostí nikdy nepřišel.

  Reagovat na komentář

  Kdyby tak...

  Kdyby tak z Excelu udělal nástroj, kde lze pracovat s tabulkami, jako by byly databáze, včetně automatického třídění, optimalizace vyhledávání pomocí indexů. Příkaz SELECT by byl hodně přínostný. A také programování přímo do buněk by bylo skvělé. Dnes při zpracování 200k řádků zatuhne i na jednoduché tabulce i když máte 32GB paměti.

  Reagovat na komentář

  Zní to dobře??

  Reakce na JZDstudio:
  Vzhledem k tomu, že min.80% uživatelů využije skutečný potenciál excelu cca z 5%, dalších 10% uživatelů využije do 20% potenciálu a ten zbytek většinu potenciálu, jsou podobné změny spíše úsměvné. Pokud se vše zjednoduší, ok, pokud to bude komplikovanější, tak za mne KO.

  Reagovat na komentář

  Další nové funkce

  Vždycky,když čekám na otevření další tabulky v Office 365 sním o tom jaké by to bylo kdyby Microsoft řešil staré palčivé problémy a nepřidělával další …

  Reagovat na komentář

  Vlastni datove typy,

  to zni docela dobre, jen kolik lidi s tim bude umet pracovat(starsi verze) neochota/blbost pochopit neco noveho – respektive dalsiho, bez ceho se doposud obesli.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení