Menu

Po vlně výsměchu a nevraživosti vůči Apple: nyní končí s dodávkami nabíječek i Xiaomi

01.01.2021 10:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po vlně výsměchu a nevraživosti vůči Apple: nyní končí s dodávkami nabíječek i Xiaomi

Po vlně výsměchu a nevraživosti vůči Apple: nyní končí s dodávkami nabíječek i Xiaomi | foto: Clayton Majona/Pixabay

Rozhodnutí firmy Apple ukončit u typu iPhone 12 přidávání nabíječky do balení nových zařízení vyvolalo diskuzi a konkurenti se technologické společnosti zpočátku vysmívali. Po počátečním opovržení nyní příklad IT giganta následuje i Xiaomi.

Někteří tvrdili, že Xiaomi "nikdy nic takového dělat nebude", a nyní je to realita. Šéf společnosti, Lei Jun, na čínské sociální síti Weibo informoval, že očekávaný model smartphonu Mi 11 už nebude dodáván s nabíječkou.

Už dříve se na Twitteru objevily obrázky, které naznačovaly, že Xiaomi prodává svůj nejnovější mobilní telefon bez nabíječky. Někteří uživatelé vtipkovali, že příspěvek je jistým druhem sarkasmu, jiní přesvědčovali, že řada Mi 11 bude jistě dodávána včetně nabíječky.

Skutečnost ale nakonec dala za pravdu skeptikům. Mi 11 přichází na trh bez nabíječky a má to jak jinak, než ekologické důvody. Šéf Xiaomi, Lun, k tomu dodává: "V dnešní době má každý uživatel spoustu nepoužívaných nabíječek, což je zátěží nejen pro něj, ale také pro životní prostředí. Jsme si vědomi skutečnosti, že uživatelé tomuto rozhodnutí neporozumí a budou proti němu vznášeny námitky. Existuje ale jiné lepší řešení pro průmyslovou praxi s ohledem na ochranu životního prostředí?"

Xiaomi zesměšňoval Apple kvůli dodávkám smartphonů bez nabíječek

xiaominocharger2

Úsporu emisí dosaženou odebráním nabíječky z dodávek iPhonu 12 Apple přirovnává ke zmizení 450 000 automobilů z provozu za rok. | Zdroj: Apple

Koncern otočil o 180 stupňů. Ještě před několika měsíci zástupci Xiaomi kritizovali Apple za to, že nepřibaluje nabíjecí zdroj pro iPhone 12. Zazněla obvinění, že IT firmě nejde o ochranu životního prostředí, ale o maximalizaci zisku. Společnost Xiaomi dokonce v říjnu zveřejnila jízlivé video, kritizující postup Apple. Zobrazuje v něm Mi 10T doplněný textem: "Nebojte se, u Mi 10T jsme z balení nic nevytáhli."

Ve skutečnosti ale není Xiaomi zdaleka jedinou společností, která následuje kontroverzní příklad Apple. Spekuluje se o tom, že nová generace smartphonů Samsung Galaxy S se bude také prodávat bez nabíjecího kabelu. A pravděpodobně budou následovat i další výrobci. Mnoho zákazníků, kteří chtějí používat moderní nabíječku s moderními technologiemi, tak bude čelit dalším nákladům.

xiaominocharger1

Ještě nedávno Xiaomi tvrdil, že nabíječka bude součástí balení nového modelu smartphonu. Nyní je to zcela naopak. | Zdroj: Twitter/Xiaomi

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení