Menu

Pozor, na internetu koluje zavirovaný download Windows 11: jak se chránit

26.07.2021 16:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pozor, na internetu koluje zavirovaný download Windows 11: jak se chránit

Pozor, na internetu koluje zavirovaný download Windows 11: jak se chránit | foto: Pabitra Kaity/Pixabay

Windows 11 je zajímavá aktualizace operačního systému, na které Microsoft pracoval už delší dobu. O tom, že je o jeho vyzkoušení velký zájem, svědčí i současné malwarové aktivity. Kaspersky Lab nyní varuje před falešným downloadem Windows 11, který je kontaminovaný viry. Existují ale jednoduché způsoby ochrany.

Už zhruba měsíc je jasné, že Microsoft chystá další opravdu zajímavou aktualizaci svého operačního systému: Windows 11. Není divu, že zájem o Windows 11 je velký. Každý, kdo si chce předběžnou verzi stáhnout, by ale měl být opatrný. Po síti kolují soubory ke stažení, které jsou infikované škodlivým softwarem. Pouze předstírají, že obsahují systém Windows 11.

Podle informací společnosti Kaspersky Lab ("How to download Windows 11 while avoiding malware") ale místo nového operačního systému downloady přinášejí spoustu adwaru, kradou hesla, pašují trojské koně nebo spouštějí jiné exploity. Přesto existují jednoduché a bezpečné způsoby, jak získat systém Windows 11.

Windows 11 z programu Windows Insider

windowsinsider

Ve vývojářském kanálu programu Windows Insider lze získat oficiální sestavy předběžných verzí Windows 11. | Zdroj: Windows 10/Nastavení

Společnost Microsoft distribuuje systém Windows 11 zájemcům z řad účastníků programu Insider. Je k tomu potřeba provést pár kroků, ale není to nijak složité. Ve zkratce: zaregistrujte se do programu Insider, nastavte kanál Dev Channel a restartujte Windows 10. Prostřednictvím služby Windows Update pak získáte nejnovější verze systému Windows 11 ještě před vydáním plné verze.

Důležité: systém Windows 11 ještě není připraven a neměl by být instalován v produkčním prostředí. Pro Windows 11 je lepší použít vlastní testovací prostředí.

Rychlý náhled na grafiku Windows 11 v prohlížeči

win11webapp

Webová aplikace zprostředkuje první dojem z grafiky Windows 11. | Zdroj: Blueedge.me

Ti, kdo se nechtějí stát členy programu Insider, ani nechtějí strávit dlouhou dobu instalací, si mohou rozhraní Windows 11 jednoduše vyzkoušet v prohlížeči. Programátor, který používá nick Blue edge, vytvořil novou pracovní plochu systému Windows 11 a zpřístupnil ji jako webovou aplikaci. Tento model systému Windows 11 v prohlížeči nemá příliš mnoho funkcí, ale je velmi snadné si ho vyzkoušet a získat alespoň základní pohled na jeho nový design a uspořádání.

win11webapp-logo

Windows 11 v prohlížeči

CHIP hodnotí Uspokojivé

Webová aplikace vám umožní poprvé nahlédnout na nový vzhled systému Windows 11 a zpřístupní rozhraní, které si můžete rozkliknout v prohlížeči.

https://win11.blueedge.me

 

Vytvoření vlastního ISO Windows 11

uupdump

Pomocí nástroje UUP dump si můžete ISO Windows 11 sestavit sami. | Zdroj: UUP dump

Profesionálům, kteří chtějí nahrát systém Windows 11 jako vlastní soubor ISO, Microsoft prozatím nenabízí hotové řešení. Co však můžete udělat, je využít k tomuto účelu nástroj UUP dump.  Pomocí UUP se můžete připojit k aktualizačním serverům společnosti Microsoft a vytvořit si vlastní soubor ISO systému Windows 11. To vám umožní provést čistou instalaci systému Windows 11. Psali jsme o tom v příspěvku "Soubor Windows 11 ISO: stáhněte si, sestavte a instalujte sami".

uupdump-logo

UUP dump

CHIP hodnotí Dobrý

Prostřednictvím platformy "UUP dump" můžete vytvořit soubory ISO aktuálních sestav Windows 10 a Windows 11, a to pomocí souborů ke stažení přímo od společnosti Microsoft.

https://uupdump.net/

 

pozor na downloady windows 11

Windows 11 je konečně aktualizace systému Windows, kterou stojí za to sledovat. Toho zneužívají i kyberzločinci a nabízejí ke stažení celou řadu pochybných souborů. Obsahují trojské koně, kradou hesla nebo zahlcují systém reklamou. Nejbezpečnějším způsobem, jak získat systém Windows 11, je stáhnout si jej prostřednictvím programu Windows Insider.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Windows 11 !

    Tak zvažuji přechod z Desítek na Jedenáctky a podle recenzí asi ještě počkat ? Desítky mně jedou výborně a ještě asi 3. roky budou mít upgreade zdarma ! Krásný den na Net !

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení