Menu

Problém s kultovním seriálem: Netflix by měl zaplatit miliony USD

22.09.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Problém s kultovním seriálem: Netflix by měl zaplatit miliony USD

Problém s kultovním seriálem: Netflix by měl zaplatit miliony USD | foto: cottonbro/Pexels

Netflix má nové potíže: seriál Dámský gambit, který byl jak diváky, tak kritiky hodnocen velmi vysoce, přinesl Netflixu milionovou žalobu. Bývalá mistryně světa v šachu je pobouřena, jak seriál ztvárnil její postavu.

V roce 2020 Netflix zaznamenal se seriálem Dámský gambit (The Queen's Gambit) obrovský úspěch. Příběh fiktivní postavy Beth Harmonové, která se prosadila jako šachový genius v tehdejší ryze mužské doméně, diváky nadchl. Seriál trhal rekordy ve sledovanosti na mezinárodní úrovni a získal dva Zlaté glóby.

Nyní se proti hitu Netflixu objevila žaloba za pomluvu v hodnotě milionů dolarů. Bývalá gruzínská mistryně světa v šachu, Nona Gaprindašvili, je pobouřena ztvárněním své postavy v seriálu. I ona byla talentovanou šachistkou: v pouhých 20 letech se stala čtyřikrát za sebou mistryní světa. A v roce 1978 se stala první ženou, která získala titul Šachový velmistr. O celé věci píše The New York Times ve svém příspěvku s názvem "A Chess Pioneer Sues, Saying She Was Slighted in ‘The Queen’s Gambit’".

Netflix: žaloba za pomluvu

queensgambit-1

Seriál Netflixu z názvem Dámský gambit vypráví příběh geniální šachistky. | Zdroj: Netflix.com/Minisérie (trailer 2): Dámský gambit

Netflix by měl nyní bývalé šachové šampionce zaplatit pět milionů dolarů. V žalobě se uvádí, že její úspěchy jsou v seriálu zobrazovány se záměrnou nestydatostí. Ačkoliv se o postavě osmdesátileté ženy vypravěč zmiňuje pouze v poslední epizodě seriálu, údajně zde došlo k nepravdivým výrokům.

Gaprindašvili hrála v té době proti mnoha mužským šachistům a na rozdíl od tvrzení v seriálu vyhrála. Byla tam také uvedena jako Ruska namísto Gruzínky.

Společnost Netflix se proti výtkám velmistryně brání. Provozovatel streamingové služby vyjadřuje "nejvyšší respekt vůči paní Gaprindašvili a její slavné kariéře".

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení