Menu

Prodej vinylových desek poprvé v USA od konce 80. let předstihl prodej CD

14.03.2023 12:26 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Prodej vinylových desek poprvé v USA od konce 80. let předstihl prodej CD

Prodej vinylových desek poprvé v USA od konce 80. let předstihl prodej CD | foto: Pexels

Streamování stále tvoří 84 % příjmů z prodeje hudby, ale vinylové desky zažívají své chvíle. Daří se jim na úkor kompaktních disků.

Prodej vinylových desek již několik let roste, ale podle zprávy RIAA o příjmech hudebního průmyslu na konci roku 2022 dosáhl prodej desek v loňském roce nového maxima. Poprvé od roku 1987 překonaly jednotkové prodeje vinylových desek prodeje CD, což je zadostiučinění pro všechny lidi, kteří strávili desítky let svého života řečmi o tom, že vinyl "je prostě vinil a neslyšíš ty jedničky a nuly".
Ačkoli jednotkové prodeje vinylových desek překonaly CD teprve loni, příjmy z vinylových desek jsou již delší dobu vyšší než příjmy z CD. V roce 2022 podle RIAA vinylové desky vydělaly 1,2 miliardy dolarů, zatímco CD 483 milionů dolarů.
Nárůst prodeje vinylových desek byl více než dostatečný na to, aby vyrovnal pokles příjmů z CD, a pomohl tak celkovým příjmům z fyzických nosičů stoupnout o 4 % oproti roku 2021 (což už bylo mnohem více než v roce 2020).
Streamingové služby stále tvoří naprostou většinu všech příjmů z hudby v USA - 84 procent, v roce 2021 to bylo 83 procent. Podle RIAA bylo v roce 2022 aktivních v průměru 92 milionů předplatných streamované hudby, což spolu s digitálními rádii a weby podporovanými reklamou, jako je YouTube, vyneslo 13,3 miliardy dolarů. Růst streamovacích služeb a fyzických nosičů jde na úkor placeného digitálního stahování, které v roce 2022 tvořilo pouhá 3 procenta všech příjmů z hudby.

Zdroj: RIAA

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení