Menu

Samsung poražen: v Evropě už není nejprodávanější značkou smartphonů

17.08.2021 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Samsung poražen: v Evropě už není nejprodávanější značkou smartphonů

Samsung poražen: v Evropě už není nejprodávanější značkou smartphonů | foto: Jonah Pettrich/Unsplash

Z hlediska prodejních čísel má v Evropě dlouhodobě náskok Samsung. Nyní se ale prosazuje další výrobce, který může tohoto giganta sesadit z trůnu. A v uplynulém kvartálu se to už povedlo.

Nejnovější údaje o prodejních číslech mobilních telefonů v Evropě by mohly být pro výrobce Samsung zdrojem obav: jihokorejci museli uvolnit první místo čínské konkurenci Xiaomi.

Společnost Strategy Analytics, která se zabývá průzkumem trhu, uvádí ve svém příspěvku s názvem "Xiaomi Tops European Smartphone Market in Q2 2021", že společnost Xiaomi dodala v Evropě v období od dubna do června celkem 12,7 milionů smartphonů, což představuje meziroční nárůst o 67,1 % po propadu společnosti Huawei.

Xiaomi uzavřelo čtvrtletí s tržním podílem 25,3 %, což čínské značce stačilo k tomu, aby se poprvé v historii dostala na první místo. Úspěch je připisován dobrým výsledkům na trzích, jako je Španělsko a Itálie, výrobce zaznamenal ale také vysokou poptávku v regionech Ruska a Ukrajiny.

Xiaomi předstihlo Samsung: výrobci se momentálně v prodejích daří

strategyanalytics

V minulém čtvrtletí se Xiaomi podařilo v prodejních číslech smartphonů na evropském trhu porazit dlouhodobého lídra Samsung. | Zdroj: Strategy Analytics

Zákazníci údajně dávají přednost produktovým řadám Xiaomi a Redmi kvůli jejich cenám a funkcím – což je něco, čemu se značky jako Samsung v posledních letech jen těžko vyrovnávají. Zvlášť v oblasti ceny.

Společnost Samsung byla dlouhou dobu lídrem evropského trhu, ale její kralování v minulém čtvrtletí skončilo, když se propadla na druhé místo s tržním podílem 24 % a 12 miliony dodaných chytrých telefonů.

Průměrný růst v Evropě činil v posledním čtvrtletí 14,4 %. Čísla společnosti Samsung ale meziročně klesla o 7 %, protože odpovídající čtvrtletí roku 2020 bylo už kvůli covidovým omezením mimořádně slabé.

Společnost Samsung má díky svým nejnovějším modelům řady Galaxy A dobrou pozici v segmentu levných 5G telefonů. Výrobce ale nedokázal těžit z odchodu společnosti Huawei a v segmentu high-end čelí rostoucí konkurenci ze strany Applu.

Také Apple má za sebou silný kvartál

Společnost Apple zaznamenala další silné čtvrtletí s 9,6 miliony dodaných iPhonů, 19,2% podílem na trhu a 16% meziročním růstem.

První pětku uzavírá Oppo s 2,8 miliony dodaných kusů a další značka z jeho portfolia, Realme, s 1,9 miliony dodaných kusů. Čísla společnosti Oppo vzrostla meziročně o úctyhodných 180 %, zatímco čísla společnosti Realme přímo raketově vystřelila.

Oba výrobci nadále těží z propadu Huawei a zaměření na cenově dostupná zařízení 5G.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení