Menu
CHIP Speedtest

Rychlá kontrola Windows: fitness test systému za jednu minutu

11.05.2020 08:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Rychlá kontrola Windows: fitness test systému za jednu minutu

V jaké kondici jsou vaše Windows? Nad odpovědí není potřeba dlouho bádat, vestavěná rychlá kontrola vám poskytne výsledky za 60 sekund. Pokud chcete vědět více, speciální nástroj poskytne detaily.

Pokud si nejste jisti výkonem svých Windows a zajímá vás, jaký je jejich celkový stav, můžete spustit rychlou kontrolu. Systém disponuje zabudovanými profesionálními nástroji pro vlastní monitoring, včetně výkonového monitoru. Tento program (performance monitor) lze k takovému účelu použít a pokud tak chcete udělat, stačí do příkazové řádky napsat »perfmon/report«. Zbytek už provedou samotná Windows. Provede se kontrola systémových souborů, pevných disků a SSD, doby odezev a další výkonové parametry operačního systému.

Stáhněte si: WindowsRepairToolbox

windowsrepairtoolbox-logo

Windows Repair Toolbox 3.0.2.4

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Bezplatný program „Windows Repair Toolbox“ obsahuje řadu nástrojů a služeb pro opravu Windows.

Stáhněte si

 

Výhody
obsahuje mnoho užitečných nástrojů
velká část nástrojů je přenositelných
Nevýhody
ne všechny nástroje jsou z kategorie klasických oprav

Alternativa s grafickým rozhraním

windowsrepairtoolbox0

Minutové prověření stavu Windows lze zahájit také přímo z prostředí monitoru výkonu.

Monitor výkonu lze také spustit pomocí vyhledávání ve Windows nebo zapsáním »perfmon« do příkazové řádky. Poté otevřete vlevo »Sady kolekcí dat« a zvolte »Systém«. Klikněte pravým tlačítkem na »System diagnostics (Diagnostika systému)« a zvolte »Spustit«. Po zhruba minutu trvajícím běhu Windows uloží sestavu s výsledkem do části »Sestavy/Systém« v adresáři »System Diagnostics«.

Test Windows v jedné minutě

performancemonitor1

Výsledky: měli byste se zaměřit zejména na položky označené červeně.

Rychlá kontrola systému je užitečná v případech, kdy máte podezření na problémy ve Windows anebo se systém chová neobvykle. Ve Windows, která jsou v dobrém stavu, by měla být rychlá kontrola hotova za přibližně 60 sekund. Pokud to trvá významně déle, obvykle to značí nějaký problém.

Po dokončení rychlé kontroly systém vyplní podrobnou zprávu. Ne každý bod je důležitý, ale je dobré se zaměřit především na položky označené červeně. Mohou to být například chybějící ovladače nebo programy, které zabírají příliš mnoho zdrojů. To mohou být výchozí informace pro provedení dalších kroků, jako prověření a update ovladačů anebo ukončení, případně odstranění instalace programů.

Rychlá kontrola Windows poskytuje dobrý přehled o kondici systému Windows. To je zvlášť užitečné v případech, kdy máte pocit, že Windows už nepracují příliš hladce. Existuje však i spousta dalších nástrojů, které můžete použít k detailnějšímu náhledu.

mohlo by vás také zajímat: jak na problémy s windows – nástroj provede automatické opravy


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení