Menu

Tip pro Windows 10: přenos licence Windows do jiného počítače

17.12.2021 17:00 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 10: přenos licence Windows do jiného počítače

Tip pro Windows 10: přenos licence Windows do jiného počítače | foto: geralt/Pixabay.com

Když si pořídíte nový počítač, musíte se vypořádat i s otázkou použitého operačního systému. Pokud jste koupili hotový stroj, pravděpodobně bude mít už od výrobce předinstalovaný operační systém Windows 10.

Jestliže si ale počítač skládáte sami a k předchozímu stroji jste si zakoupili plnou verzi systému Windows 10, můžete tento operační systém přenést do nového počítače. K tomu je však nutné deaktivovat stávající instalaci.

Ale pozor: pokud byl systém Windows 10 nainstalován jako bezplatná aktualizace z Windows 7 nebo 8, nebude možné jeho licenci přenést do nového počítače. Totéž platí pro scénář, kdy byl systém Windows 10 předinstalován ve starém počítači už od výrobce.

Ve starém počítači, ze kterého chcete přenést licenci operačního systému, si nejprve otevřete příkazový řádek s oprávněním správce. Za tímto účelem zadejte do vyhledávacího pole příkaz »cmd« a pak u aplikace »Příkazový řádek« klikněte na možnost »Spustit jako správce«.

V příkazovém řádku pak zadejte příkaz »slmgr /upk« a stiskněte klávesu [Enter]. Tím z Windows odstraníte produktový klíč. Poté příkazem »slmgr /cpky« odstraňte produktový klíč i z registru. Nakonec příkazem »slmgr /rearm« obnovíte licencování do původního stavu. Pokud nyní nainstalujete systém Windows 10 do nového počítače, mělo by být možné jej bez problémů aktivovat, protože stará instalace je už deaktivovaná.

windowsdeactivation

Změny v aktivaci licence operačního systému Windows lze provádět v příkazovém řádku. | Zdroj: Windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ono je jedna vec, čo systém umožňuje a druhá to, čo je v súlade s licenčnými podmienkami. Nie vždy ide o to isté.

  Reagovat na komentář

  Uf

  Reakce na Martin: kvalitní originální Windows licence pro je k nezaplacení

  Reagovat na komentář

  Okna a "Never Ending Instalace"

  Reakce na Brr:
  Jistě výměnou za libovolný interní harddisk.

  Reagovat na komentář

  Trochu jiný dotaz

  Zdravím, co když mi odešel, HDD a byl tam předinstalovaný Windows 10. Mohu si zakoupit nový harddisk a nějak to zprovoznit? Snad to není moc blbá otázka. Díky.

  Reagovat na komentář

  No ale to asi nebyla...

  …OEM verze…?

  Reagovat na komentář

  Reakce na Martin: ano, to je legální možnost v EU

  Reagovat na komentář

  ?@#%π€&

  Pane redaktorem, nemáte zcela pravdu. Měl jsem ntb s Win7 Home, zdarma upgradovaný na Win10. Poté ntb odešel a stavěl jsem stolní PC. Pochopitelně bez OS, pouze s 14 denní trial verzí Win10. Stačilo pouze aktivovat produktovým klíčem z nálepky na spodku ntb, která byla ještě naštěstí čitelná a aktivní Win10 šlapou na novém PC. Teda teď už Win11..

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení