Menu
CHIP Speedtest

TIP: Windows 10 – zákaz automatické instalace aplikací od Microsoftu

11.08.2020 18:30 | Pavel Trousil + Přidat komentář
TIP: Windows 10 – zákaz automatické instalace aplikací od Microsoftu

TIP: Windows 10 – zákaz automatické instalace aplikací od Microsoftu | foto: CHIP

Microsoft do Windows 10 bez ptaní instaluje mnoho aplikací, o které řada uživatelů vůbec nestojí a nikdy je ani nepoužije. Jak tomu ale zabránit.

Jedním z příkladů takového "aplikačního" smetí je třeba nevyžádaná instalace hry Candy Crush Saga, kterou Microsoft vytrvale tlačí do Windows 10. Tyto nechtěné doplňky je naštěstí možné celkem snadno odinstalovat, když na ně v nabídce »Start« kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte »Odinstalovat«. Nicméně není vyloučeno, že se s další aktualizací Windows 10 vrátí zase zpět.

Nevyžádané aplikace jsou také součástí velkých upgradů Windows 10, které Microsoft uvolňuje dvakrát do roka – vždy na jaře a na podzim. V minulosti se tak v mnoha počítačích například znenadání ocitla klientská aplikace streamovací služby Netflix. Celkem jednoduchým zásahem do registru Windows 10 ale můžete takovému chování operačního systému učinit přítrž. Když pak nechtěné aplikace odinstalujete, už se při aktualizaci zpět nevrátí.

Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a do otevřeného okna »Spustit« zadejte příkaz »regedit«, následovaný klávesou [Enter]. Otevře se Editor registru, ve kterém je třeba přejít k položce »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionContentDeliveryManager«. Zde pak v pravé části editoru rozklikněte klíč »SilentInstalledAppsEnabled« a jako »Údaj hodnoty« nastavte »0«. Restartuje počítač a nevyžádané aplikace se vám do Windows 10 přestanou vracet.

tip-stopappinstall1

Úpravou registru zakážete opětovnou instalaci nechtěných aplikací. | Zdroj: CHIP screenshot

mohlo by vás také zajímat: tip – jak zrychlit druhý disk v počítači

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.