Menu
CHIP Speedtest

Deset let staré a pořád v oblibě: stále mnoho uživatelů pracuje se starými Windows

03.12.2019 05:45 | Jiří Palyza
Deset let staré a pořád v oblibě: stále mnoho uživatelů pracuje se starými Windows

Nedávná studie o tržních podílech operačních systémů odhaluje překvapivý fakt: uživatelé se nevzdávají starších verzí.

Uživatelé předchůdců verze 10 mohou na konci roku ve společném součtu reprezentovat více než čtvrtinu všech uživatelů. Statistický portál NetMarketShare, který je dobře známý díky svým studiím podílů na trhu v různých segmentech, vydal listopadovou analýzu celosvětového využití operačních systémů pro stolní počítače a notebooky. Nejedná se sice o přesné oficiální údaje, ale vypočtené hodnoty jsou obecně velmi spolehlivé a naznačují stávající trendy.

Dotaz na nejrozšířenější operační systém přináší jen mírně překvapující výsledek: aktuální Windows 10, která jsou k dispozici od roku 2015, si jen s mírně nadpoloviční většinou udržují svou pozici nejpoužívanějšího operačního systému (53,33 %).

Při porovnání současných hodnot s údaji předchozího měsíce je odhaleno první překvapení: Windows 10 zaznamenaly pokles o jedno procento ve srovnání s říjnovými výsledky, které hovoří o podílu 54,30 %. Vzhledem k občas velmi přímému marketingu, který je mnohými vnímán pro Windows jako příliš agresivní, pravděpodobně nejde o očekávaný výsledek.

Windows 7 a XP: staré a nepodporované systémy žijí déle, než se očekávalo

windowsmarketshare1

Windows 10 vedou žebříček jasně, nicméně musely přijmout překvapivě vysoké ztráty ve srovnání s předchozím měsícem – na rozdíl od svého dřívějšího předchůdce, Windows 7.

Podobně překvapí, že Windows 7, které jsou na cestě do "věčných lovišť Windows", používá nejen stále více než čtvrtina uživatelů (26,85 %), zároveň je ale pokles o 0,08 % oproti říjnu výrazně nižší, než zaznamenaný u Windows 10. Pro operační systém, jehož podpora končí 14. ledna 2020, je to velmi překvapivý výsledek.

Stejně neočekávaný je výsledek už roky nepodporovaného systému Windows XP. Ve srovnání s předchozím rokem zaznamenal nevysvětlitelný nárůst 0,5 procenta. Dokonce i operační systém Apple Mac OS 10.x se může s nárůstem o 1,67 % považovat za vítěze minulého měsíce.

Lze však odhadovat, že v předvánoční sezoně s různými slevovými akcemi typu Black Friday a Cyber Monday by Windows 10 měly svůj tržní podíl opět posílit. Nové, často levné notebooky a stolní počítače, jsou vybaveny v převážné míře právě jimi.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení