Menu
CHIP Speedtest

Galaxy Fold spadne z lopatky: nový skládací smartphone překvapuje obrovským displejem

06.11.2019 12:00 | Jiří Palyza
Galaxy Fold spadne z lopatky: nový skládací smartphone překvapuje obrovským displejem

Skládací smartphony jsou v segmentu mobilních telefonů novým trendem. To nám ukazují Huawei Mate X, stejně jako Galaxy Fold. Jedno mají obě zařízení společné: jen jeden ohyb.

Nový prototyp výrobce TCL jde ještě o krok dále. Když společnost Samsung před časem představila veřejnosti první skládací smartphone Galaxy Fold, způsobilo to mezi fanoušky chytrých telefonů docela rozruch. Myšlenka navrhnout obrazovku mobilního telefonu takovým způsobem, aby ji bylo možné uprostřed ohnout, se nakonec ukázalo jako inovativní koncept. Po několika počátečních problémech se spuštěním představil Samsung (sice až na druhý pokus) plně funkční skládací smartphone, po kterém následoval čínský konkurent Huawei se svým Mate X.

Co měla obě zařízení společné bylo skládání uprostřed obrazovky, aby je bylo možné uložit prostorově úsporněji, např. do kapsy kalhot. Po otevření smartphonu uživatelé mohou pracovat s obrazovkou jako celkem, dohromady s velikostí 8 palců.

Podle informací cnetu jde ale výrobce TCL, známý především ze segmentu televizorů, se svou doposud nepojmenovanou novinkou úplně novou cestou. Namísto dvou částí, které se skládají jako kniha, je jeho projekt nového zařízení skládací ze tří částí. Displej disponuje dvěma ohyby a z bočního pohledu připomíná při skládání tvar písmene Z.

Ze tří částí složený displej smartphonu má rozměr 10 palců.

tclsmartphone1

Smartphone TCL se skládá jako leporelo. Zatím jen ze tří částí.

Co je velkou výhodou nového zařízení: přestože při složení vypadá jako každý jiný smartphone, rozložený disponuje displejem s velikostí 10 palců. A to už se dostáváme do kategorie tabletů.

Obzvlášť zajímavé je, že se tři obrazovky díky pohyblivosti pantů mohou ohýbat oběma směry. To s sebou nese možnost mnoha způsobů použití. Můžeme si například představit, že by se třetí obrazovka sklopila tak, abyste ji mohli využít jako virtuální klávesnici. Dokonce i v případě mobilních her by vývojáři měli mnohem větší svobodu při ovládání takového zařízení.

Trojnásobná skládačka od TCL: zatím jen prototyp

tclsmartphone2

Když se displej rozloží, uživatel dostane k dispozici 10" obrazovku jako v případě tabletu.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že skládačka od TCL je zatím jen prototypem, jehož obrazovka doposud nefunguje úplně správně. Dokonce ani název, cena nebo plánované datum uvedení na trh nejsou blíže určené.

Pokud výrobce bude chtít uvést na trh hotový výrobek, bude třeba dát velký pozor na stabilitu obrazovek především v blízkosti ohybů. Galaxy Fold od Samsungu měl při svém uvedení na trh velké problémy – a to má jen jeden ohyb a dvě obrazovky.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení