Bohatší než Netflix: tato stránka nabízí 55 tisíc filmů z VHS zdarma
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Google vylepší vyhledávání – nasadí Barda s umělou inteligencí | foto: Zdroj: Freepic
Umělá inteligence a jazykové modely jako ChatGPT rychle mění svět internetu a Google nechce zůstat pozadu. Představil proto konverzační nástroj Bard, který vylepší vyhledávání a dokáže odpovědět na složité otázky.
Google se umělou inteligencí zabývá dlouhou dobu. Před dvěma lety představil jazykový model LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), který dále rozvíjel. Pracoval na experimentální konverzační službě umělé inteligence založené právě na LaMDA, kterou teď představil. Jmenuje se Bard a zatím ji může vyzkoušet jen omezený počet testerů. V příštích týdnech by měla být dostupná i veřejnosti.
Nepůjde o prostý internetový vyhledávač, ale o nástroj, který zpřístupní informace a podle Googlu dokáže například vysvětlit devítiletému dítěti nové objevy z vesmírného teleskopu NASA Jamese Webba, nebo mu poskytne informace nejlepších fotbalových útočnících současnosti.
Bard bude zpočátku používat odlehčenou verzi modelu LaMDA. Tento mnohem menší model vyžaduje podstatně menší výpočetní výkon, což Googlu umožňuje škálování pro více uživatelů a získat zpětnou vazbu. Chce zajistit, aby odpovědi Barda splňovali vysokou laťku kvality, bezpečnosti a aby výsledky odpovídali reálným informacím.
Bard od Googlu zodpoví i složitější otázky. Například "je snazší naučit se hrát na klavír, nebo na kytaru". | Zdroj: tisková zpráva Googlu
Generální ředitel společnosti Google a Alphabet Sundar Pichai ve zprávě píše, že uživatelé se mění a mění se i jejich požadavky. Po Googlu často chtějí rychlé faktické odpovědi, například "kolik kláves má klavír?".
Stále častěji se však uživatelé obracejí na Google pro hlubší poznatky a porozumění – například "je snazší naučit se hrát na klavír nebo na kytaru a kolik cvičení je potřeba na každou z nich?". Zjišťování informací o takovém tématu může vyžadovat velké úsilí, abyste zjistili, co skutečně potřebujete vědět, a lidé často chtějí prozkoumat různé názory nebo pohledy.
V těchto chvílích může být užitečná umělá inteligence, která syntetizuje poznatky na otázky, na které neexistuje jediná správná odpověď. Brzy se ve vyhledávání objeví funkce poháněné umělou inteligencí, které rozdělí složité informace a různé pohledy do snadno stravitelných formátů.
Budete moci rychle pochopit celkový obraz a dozvědět se z webu více: ať už jde o hledání dalších pohledů, jako jsou blogy lidí, kteří hrají na klavír i na kytaru, nebo o prohloubení souvisejícího tématu, jako jsou kroky, jak začít jako začátečník. Tyto nové funkce umělé inteligence se ve vyhledávání Googlu začnou brzy rozšiřovat.
Zdroj: Google blog
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
Tento levný a praktický doplněk vyřeší většinu problémů, které ztěžují život majitelům…
Chytrý telefon se systémem Android na přání uživatele automaticky ukládá jím pořízené…
Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického…
Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už…
Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání…
Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující…