Menu

Měli by se vývojáři začít bát? První aplikace, napsaná umělou inteligencí ChatGPT, je ke stažení

29.03.2023 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Měli by se vývojáři začít bát? První aplikace, napsaná umělou inteligencí ChatGPT, je ke stažení

Měli by se vývojáři začít bát? První aplikace, napsaná umělou inteligencí ChatGPT, je ke stažení | foto: Andrea De Santis/Unsplash

Téma ChatGPT rezonuje technologickým světem. Nyní byla v App Store zveřejněna aplikace, kterou téměř celou napsala umělá inteligence.

ChatGPT je stále výkonnější. A s uvedením GPT 4 se její možnosti zdesetinásobily. Ukázkový příklad si nyní mohou vyzkoušet uživatelé iPhonů. Právě pro tuto platformu umělá inteligence vyvinula první aplikaci.

Aplikace je k dispozici ke stažení pod názvem 5 Movies. Apple s ní neměl problém, s jejím zalistováním do své platformy pro stahování aplikací zdá se nečekal, schválil ji a je tak ke stažení všem zájemcům ze světa iOS.

Nezávislý vývojář Morten Just, který se zabývá programováním aplikací pro Mac, umělou inteligenci ChatGPT celým procesem tvorby aplikace provedl. Pod jeho vedením se podařilo umělé inteligenci vyvinout aplikaci pro doporučování filmů, která jednoduše funguje.

ChatGPT napsal svou první aplikaci: ručního programování bylo potřeba dvě až pět procent

5movie

Aplikace s názvem 5 Movies byla bezmála kompletně napsaná ChatGPT. | Zdroj: App Store/5 Movies

Podle Mortena Justa umělá inteligence potřebovala pouze zadání. Vývojář jednoduše ChatuGPT sdělil, co chce a jaké jsou jeho představy. Pomocí jednoduchých pokynů umělá inteligence vytvořila kód, který následně potřeboval hrubým odhadem dvě až pět procent ručních dodělávek.

Podle vývojáře byl ChatGPT dokonce schopen opravit chyby poté, co Morten vložil chybová hlášení do jeho vstupního pole.

Morten Just tím demonstroval schopnost umělé inteligence ChatGPT vyvinout funkční software, který dokáže řešit skutečné zadání. V případě aplikace 5 Movies jde doporučování filmů.

Schopnost umělé inteligence vytvářet funkční aplikace sám nepovažuje za hrozbu. Naopak věří, že díky umělé inteligenci bude moci svou práci dělat rychleji než doposud.

Zdroj: Gizchina

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Nová specializace vývojářů

    Bude potřeba vývojáře, kteří budou schopni zkontrolovat neškodnost kódu od umělé inteligence (AI).
    Člověk je schopný vytvořit malware buď relativně snadno rozpoznatelný, nebo to musí být úchylný prvotřídní programátor. Jak bude tvořit malware AI, až rozhodně, že je potřeba omezit přístup přirozeně inteligence k informacím, nikdo neví.

    Reagovat na komentář

    Já už jedu

    Já už jedu s github copilot a… Docela dobrý, ale je třeba to pořád kontrolovat, např je schopnej udělat perfektní .map() na dto ale za něj fouknout (pěkně na konci kam se musí odscrolovat nebo přeformátovat) nějakou halucinaci.

    Třeba ale unit testy… Většinou paráda, sem tam chybka…
    Dokumentace? Pecka. Komentáře? Až na to, že při kontrole jen na null mi pořád, neřád, tvrdí, že kontroluju na null i undefined (snad nikdy to netrefil správně) skvělé.

    Suma sumárum, na prdel jsem si nesedl, ale tool výborný. Za 2 stovky měsíčně fakt stojí. Počkal bych na integraci ChatGPT, je v plánu.

    Čeho se bojím já je stagnace. Na co bych teď šel vymýšlet nový (jakýkoliv) framework, když na něj není dost kódu (protože je nový) aby si ho language model vůbec všiml, natož v něm uměl psát. A pokud mu v běm copilot nepíše, vsaďte se, že půjdu do nějakého tradičnějšího… A tím jsem dost v kruhu.

    Reagovat na komentář

    Nicce

    Je to zajímavé že už to vyvinuli takovouhle rychlostí budem brzo jak ve filmu Terminátor

    Reagovat na komentář

    Reakce na jirik: No zkuste to.. myslim, ze mnihem lepe nez s clovekem:)

    Reagovat na komentář

    Svým způsobem ...

    Reakce na aboleslav: … by to byl nesmírně zajímavý experiment. Problémem demokracie krátká nebo žádná zodpovědnost za stav země, střídání stran komplikuje dlouhodobé rozvojové plány a zákony se často podřizují různým vlivovým skupinám. V tom chaosu je málo prostoru pro racionální rozvoj. Úřednické státy s menším politickým vlivem ve vládě to potvrzují. AI by skutečně mohla vládnout cestou nejmenších škod k vyrovnané spokojenosti (téměř) všech. Bez korupce, lobbingu, plýtvání. Alespoň modelově by se to mělo otestovat.

    Reagovat na komentář

    Reakce na jirik: no lépe a snadněji ;)

    Reagovat na komentář

    Inteligence?

    Když dokážete formulovat, co má aplikace dělat a jak to má dělat, je zbytek práce jen otrocké kódování.
    Asimov v jedné povídce, jmenuje se myslím Vtipálek, píše o tom, že největším problémem při komunikaci s Multivacem bylo vymyslet, na co se zeptat.

    Reagovat na komentář

    No dulezita jsou slova, ze vyvojar „provedl“ AI procesem tvorby, zkousel jsem to sam a pokud jsi programator, muze ti to urychlit praci, pokud nejsi programator, budes rad, kdyz ti bude fungovat maximalne mini jednoducha aplikace.
    Je to proste jen nastroj.

    Reagovat na komentář

    AI

    AI potřebovala pouze zadání, aby vytvořila software. Až si AI začne zadání vytvářet sama, zajistí nám ty nejlepší podmínky pro existenci a sobě nejlepší podmínky pro fungování. Vše bude bezva, ale ten dokonalý a čím dál složitější systém by se postupně mohl stát pro člověka nepostradatelný a zároveň nepochopitelný – tzn. neovladatelný. Kdo tedy bude vládnout lidem?

    Reagovat na komentář

    haha

    Reakce na jirik: No, podle dosavadních odpovědí a reakcí AI lépe a snadněji.

    Reagovat na komentář

    haha

    To jo, uživatelé mají často problém domluvit se s ajťákem, jak se asi domluví s AI? :-D :-D :-D

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení