Tip: změna velikosti obrázku na dvě kliknutí
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Největší konkurent Amazonu se rozdělí: čínská Alibaba plánuje rozpad na šest subjektů | foto: tommao wang/Unsplash
Miliardový čínský obr, Alibaba, plánuje restrukturalizaci. Rozhodnutí přichází v době, kdy Čína slibuje zmírnit rozsáhlá regulační opatření a podpořit soukromé podniky.
Vedení Alibaby se rozhodlo firmu rozdělit na šest jednotek a pro většinu z nich prozkoumat možnosti získání finančních prostředků nebo jejich uvedení na burzu. Největší konkurent Amazonu to slovy svých představitelů uvedl v rámci úterní prezentace dalších plánů rozvoje firmy.
Okem vnějšího pozorovatele se může jednat o poměrně drastické změny, které by měly vyústit v šest samostatně fungujících společností. Ve čtyřiadvacetileté historii firmy půjde o největší restrukturalizaci. Do budoucna by koncern měl mít samostatnou divizi pro online obchodování a cloudové služby.
Každou rozdělením vzniklou společnost povede vlastní generální ředitel spolu s představenstvem. Výjimkou je obchodní skupina Taobao Tmall, která bude i nadále zcela patřit do skupiny Alibaba.
Vedení internetového obra, největšího konkurenta Amazonu, rozhodlo, že se firma rozdělí na šest samostatných jednotek. | Zdroj: Alibaba.com
Vedení Alibaby si od plánovaného kroku rozštěpení společnosti na několik samostatných celků slibuje větší pružnost při budoucím rozhodování. Také očekává, že jednotlivé menší subjekty budou moci lépe a rychleji reagovat na aktuální vývoj na trhu.
Den před zveřejněním této zprávy se také po více než roce objevil na veřejnosti zakladatel společnosti, Jack Ma. Uplynulý rok trávil v zahraničí a spekuluje se, že jeho návrat je reakcí na snahu Pekingu podpořit růst soukromého sektoru po dvou letech represí.
Analytici k celé věci uvádějí, že rozdělení společnosti by mohlo zmírnit kontrolu nad technologickým gigantem, jehož rozsáhlé podnikání je už několik let terčem pozornosti čínských regulačních orgánů.
Na plánovaný krok očekávaně reagují i investoři. Podle jejich mínění rozdělení signalizuje snížení obav z regulace, a také rozptyluje obavy z toho, že by Alibaba ztratila potenciál k dalšímu růstu.
Rozhodnutí může také být důsledkem americké snahy o kontrolu čínských technologických firem, která se v současných dnech projevuje především v obavě o národní bezpečnost kvůli TikToku a obrací se kriticky vůči provozovateli, mateřské společnosti ByteDance.
Zdroj: Reuters
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
Pomocí PowerShellu si můžete nechat vygenerovat zprávu o stavu baterie vašeho notebooku,…
PowerVia je název nové technologie výroby čipů Intelu. Tato technologie přidává separátní…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…
V budoucnu už možná nebude o našem přijetí do zaměstnání rozhodovat jenom člověk – HR…
Bezkontaktní platby mobilními telefony se stávají běžnou záležitostí. Transakce…