Menu

Nová online služba předpovídá výrobu sluneční a větrné energie pro domácnosti

04.05.2023 09:50 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Nová online služba předpovídá výrobu sluneční a větrné energie pro domácnosti

Nová online služba předpovídá výrobu sluneční a větrné energie pro domácnosti | foto: Pxhere

Služba MeteoSource od českých vývojářů zjednodušuje přístup k předpovědím výroby sluneční a větrné energie. Nabízí přesnou aktuální předpověď výroby z obnovitelných zdrojů pro celý svět. Předpovědi jsou podle tvůrců založeny na novém přístupu s využitím umělé inteligence (AI).

Vývojáři ze společnosti MeteoSource se spojili s meteorology z Meteocentra a vyvinuli online nástroj, který zajišťuje jednodušší přístup k předpovědím výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a cílí i na menší projekty.

Aplikace je dostupná na adresách solar.meteosource.com/cs/ a wind.meteosource.com/cs/ a vychází z dlouhodobých zkušeností vývojářů se strojovým učením a modelováním počasí a jeho vlivu na různé obory.

meteo-nahled

Předpokládaný výkon větrné elektrárny na základě zadaných parametrů pro 6. květen 2023. | Zdroj: screenshot webu Meteosource.

Na webu si mohou i běžní uživatelé zobrazit výrobu pro libovolnou lokalitu – její aktuální předpověď a historickou výrobu až 8 let zpětně. Možné je i upravovat parametry panelů jako jejich sklon či orientaci a pozorovat vliv na výslednou výrobu v kilowattech.

V Meteosource využívají k předpovídání výroby unikátní přístup. První vrstva strojového učení pracuje s mnoha různými meteorologickými modely, které se na základě dat z minulosti optimálně kombinují tak, aby pro danou lokalitu a meteorologickou situaci poskytly velmi přesnou předpověď počasí. Na těchto datech se pak počítá reálná výroba solárních nebo větrných elektráren.

Zdroj: Solar MeteoSource, Wind Meteosource

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení