Menu

Optická iluze, která vám zamotá hlavu: internet se ptá, jakou barvu má hruška?

15.08.2022 17:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Optická iluze, která vám zamotá hlavu: internet se ptá, jakou barvu má hruška?

Optická iluze, která vám zamotá hlavu: internet se ptá, jakou barvu má hruška? | foto: Se svolením Lenstore / optický klam dvou hrušek

Hádanky, hlavolamy a optické klamy jsou novým internetovým trendem. Šíří se na sociálních sítích, najmě na TikToku, a celá řada lidí chce zjistit, jak si z hlediska inteligence a logického uvažování stojí. I tento nový optický klam vám pěkně zamotá hlavu.

Na obrázku můžeme vidět siluety dvou zelených hrušek, na první pohled úplně stejné, co se týče barvy, výšky i šířky. Jen jedna se vám může zdát výše postavená – což je v pořádku, to ještě není ona optická iluze. Influenceři na TikToku a Instagramu se však ptají svých sledujících: vidíte ještě jeden rozdíl na těchto hruškách?

Jedna hruška, dvě hrušky

Na první pohled by nejspíš většina z vás řekla, že malvice umístěná vpravo má světlejší odstín zelené, zatímco ta druhá je tmavší. To ale není pravda, jen váš mozek vnímá fenomén zvaný “světelná iluze”. Objevuje se zejména v případě, kdy umístíte dva obrazce do prostoru a jsou překryty černobílými čarami.

A v tuto chvíli je extrémně důležité vnímat, linky jaké barvy našimi hruškami prochází skrz, a které prochází za nimi. Zatímco hruška vlevo je umístěna na bílém pozadí (které ji obtéká) a prochází skrz ní černé linky, vypadá tmavší než ve skutečnosti je. U ovoce napravo je situace opačná – nachází se na černém pozadí a “prořezávají” ji bílé čáry, tudíž působí světlejším dojmem.

Tento efekt, známý jako světelná iluze, prozkoumávali před dvěma lety experti z univerzity MIT v americkém státě Massachusetts. Jejich zjištění ukazuje, že světelná iluze se objeví vždy, když je objekt určité barvy – třeba právě zelená hruška – umístěn na kontrastní pozadí. Jakmile si člověk odmyslí pozadí, přijde mu objekt zcela jinak barevný.

Zdroj: Lenstore, The Sun, Reader’s Digest

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Iluze na mě nefungují

  Mě Teda ta stejná barva prostě neoklamala. Poznal jsem to hned

  Reagovat na komentář

  Bože, Bože

  do čehos to duši vrazil?

  Reagovat na komentář

  Nesmisl ☝️

  Hruska v levo je evidentne svetlejsi ☝️

  Reagovat na komentář

  Taky přeju dobiden. Myslím, že ty malvice jsou tyrkysové. Ačkoliv jsem chtěl napsat, jak na hovno je tenhle článek, dozvěděl jsem se z něj vlastně víc než z většiny jiných článků, které nevím proč otevírám. Konkrétně dvě nová slova, co jsem měl znát tak při nástupu do první třídy.

  Reagovat na komentář

  Dobiden vseci

  Reagovat na komentář