Menu

Právo na opravu - výrobci techniky by měli podle návrhu zákona EU poskytovat opravy až po dobu 10 let

24.03.2023 11:23 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Právo na opravu - výrobci techniky by měli podle návrhu zákona EU poskytovat opravy až po dobu 10 let

Právo na opravu - výrobci techniky by měli podle návrhu zákona EU poskytovat opravy až po dobu 10 let | foto: Unsplash

Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci povinni opravit až 10 let po jejich zakoupení. Evropská komise oznámila přijatý návrh, který by zavedl požadavky na dlouhodobé opravy pro výrobce elektroniky.

Nařízení by se vztahovalo na všechna zařízení s požadavky na opravitelnost v EU, včetně vysavačů, praček a sušiček, svářecích zařízení, serverů a zařízení pro ukládání dat. EU v současné době připravuje požadavky na právo na opravu pro chytré telefony a tablety.

EU již nyní požaduje, aby prodejci v případě závady výrobku bezplatně opravili nebo vyměnili výrobek do dvou let od jeho zakoupení. Nové nařízení by vyžadovalo, aby společnosti poskytly bezplatnou opravu (namísto výměny výrobku), pokud by to bylo za stejnou cenu nebo levnější než výměna.

Navrhovaný právní předpis dále vyžaduje, aby prodejci prováděli opravy po dobu minimálně pěti až deseti let od zakoupení, v závislosti na typu zařízení. Například výrobci televizorů by byli povinni provádět opravy po dobu nejméně sedmi let od zakoupení, zatímco výrobci praček a sušiček by byli povinni provádět opravy po dobu deseti let. EU v současné době zvažuje návrhy, podle nichž by výrobci chytrých telefonů a tabletů museli podle navrženého zákona poskytovat opravy po dobu až pěti let.

Nařízení by nevyžadovalo, aby prodejci prováděli opravy v této lhůtě, pokud by to bylo "nemožné", například pokud by "oprava byla technicky nemožná", vysvětlila komise na stránce s otázkami a odpověďmi.

Komise odhaduje, že během 15 let by toto nařízení ušetřilo 18,5 milionu tun emisí skleníkových plynů, 1,8 milionu tun zdrojů a 3 miliony tun odpadu. Spotřebitelé v EU by mezitím podle opatření komise ušetřili 176,5 miliardy eur (asi 192,3 miliardy dolarů) a "prodejci a výrobci" by ušetřili asi 15,6 miliardy eur (asi 16,3 miliardy dolarů).

Jedním z motivů návrhu je také podpora opravárenského odvětví, které by podle Komise v případě přijetí nařízení zaznamenalo nárůst pracovních míst. Odhad počtu nových pracovních míst však uveden nebyl. Návrh rovněž požaduje, aby společnosti byly sdílné a informovaly zákazníky o svých povinnostech a službách v oblasti oprav, včetně poskytování cen a časových odhadů oprav na požádání.

Zdroj: EU, DigitaleuropeRepair EU

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Spravne

  Staci aby byli na trhu nahradni dili

  Reagovat na komentář

  Právo na opravu.

  Pamatuji dobu, kdy oprava věcí byla logickou součástí hospodaření. „Když se Ti zlámalo, dej ho spravit. Nauč se synečku hospodařit.“ Oblíbená píseň TGM. Pravda, on nebyl IT odborník. Nedouk jeden! Taky říkal „nebát se a nekrást“. Osel! Neměl ani tucha jak je to zábavné! Nyní se na to !!!konto!!! může uřechtat celý svět. Ale žádný strach. Umělá inteligence dá všechno do pořádku! A jak to do té AI dostanete, když o reálném světě nemáte ani potuchy? To ta vaše maximalizace zisků zatemnila lidem mozek! Demokracie je právo na rozum. Ne na zvrácenost! Na jednu stranu jste k politování. Na druhou stranu bych vás nejradši přerazil!

  Reagovat na komentář