Menu

Uživatelé pozor, ať nepřijdete o svá data: už za necelý měsíc Microsoft končí s bezplatnou verzí Teams

15.03.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé pozor, ať nepřijdete o svá data: už za necelý měsíc Microsoft končí s bezplatnou verzí Teams

Uživatelé pozor, ať nepřijdete o svá data: už za necelý měsíc Microsoft končí s bezplatnou verzí Teams | foto: Mika Baumeister/Unsplash

V polovině dubna Microsoft ukončí podporu bezplatné služby Teams s označením "klasik". Ta si získala velkou oblibu především v období covidové pandemie, kdy spousta lidí zůstala odkázána na domácí pracoviště. Uživatelé, kteří chtějí službu využívat i nadále, si budou muset zvolit některý z připravených plánů. 

Zvlášť v průběhu covidové pandemie se Microsoft Teams stal běžnou součástí kanceláří, škol a univerzit. Mnoho uživatelů jej ocenilo jako praktický nástroj pro videokonference a sdílení informací a v době spolupráce ze vzdálených nebo domácích pracovišť se stal neocenitelným pomocníkem.

Nyní ale Microsoft oznámil, že bezplatná verze pro malé a střední podniky už brzy nebude k dispozici. Stane se tak 12. dubna 2023, kdy Microsoft končí s verzí Microsoft Teams klasik a běžící licence vyprší.

Stávajícím uživatelům Microsoft navrhuje, aby přešli na placenou verzi služby. Ti, kdo budou chtít pokračovat s bezplatnými Teams, budou muset obětovat funkce, na které si zvykli, a začít znovu. Je to proto, že existující data nepůjde automaticky migrovat.

Zmatek ve verzích Teams: s jakou bychom měli pokračovat?

msteams

Bezplatná verze Microsoft Teams klasik končí už za necelý měsíc, a to 12. dubna 2023. | Zdroj: Microsoft

Microsoft považuje Teams za důležitý strategický nástroj pro různé skupiny uživatelů. Ti mohou sáhnout po několika variantách předplatného služby Teams pro firmy a vzdělávací instituce. Podle úrovně rozšíření jsou k mání za 3,40 až 10,50 EUR za uživatele a měsíc.

Stále ale bude existovat bezplatná verze pro soukromé uživatele, která bude k dispozici jako Microsoft Teams (zdarma) bez označení klasik. Uživatelé systému Windows 11 mají dokonce ve výchozím nastavení instalovanou odpovídající verzi pod názvem Chat.

Bezplatná verze je ale funkčně omezená. Například schůzky mohou trvat pouze jednu hodinu, nelze vytvářet týmy ani používat kanály.

Doposud byla verze Teams klasik k dispozici mezi placenými variantami a omezenou verzí pro privátní uživatele. Malé a střední firmy, sdružení nebo uživatelé s předplatným mohli Teams používat bez jakýchkoliv poplatků. K základním možnostem patřilo:

– maximální počet členů na organizaci 500 000,
– neomezený počet zpráv chatu a vyhledávání,
– přístup hostů,
– integrace aplikací a služeb, včetně online verzí aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote,
– 2 GB úložného prostoru na uživatele a 10 GB sdíleného úložiště,
– možnost realizace 1:1 online audio a video hovorů,
– hovory v komunikačním kanálu,
– sdílení obrazovky.

Placené předplatné nebo nový začátek?

w11chat

Součástí Windows 11 je Chat, což je ztenčený klient Teams. | Zdroj: Microsoft

Ti z uživatelů, kteří používají bezplatnou verzi klasik a chtějí přejít na placený tarif, mohou začít s verzí Teams Essential za cenu 3,40 EUR na uživatele a měsíc. Výhodou je, že současně s video konferenční aplikací získáte několik dalších funkcí a můžete si migrovat veškerá data do nového předplatného. Microsoft k tomu nabízí několik tipů pro aktualizaci.

Pokud chcete nástroj používat i nadále zdarma, tak pohodlnou cestu už mít nebudete. Verze pro soukromé uživatele zůstává. K tomu budete potřebovat soukromý Microsoft účet, takže stávající data nepůjde přenést. Uživatelé musejí sami provést export a import dat. Protože ale bude k dispozici méně funkcí, nepůjde přenést vše.

V každém případě řešení potřebujete do 12. dubna 2023. Microsoft v té souvislosti upozorňuje, že po tomto datu už nebudete mít přístup do bezplatné služby Microsoft Teams klasik a vaše data budou smazána.

Zdroj: Office Watch, Microsoft

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení