Menu

Vývojář softwaru, John McAfee, byl nalezen mrtev v cele

24.06.2021 10:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vývojář softwaru, John McAfee, byl nalezen mrtev v cele

Vývojář softwaru, John McAfee, byl nalezen mrtev v cele | foto: Gerd Altmann/Pixabay

Softwarový vývojář, John McAfee, je po smrti. Byl nalezen v cele španělského vězení. Úřady se domnívají, že spáchal sebevraždu. Podle zpráv měl být McAfee vydán do USA.

Podle informací v médiích byl vývojář softwaru a průkopník antivirové ochrany, John McAfee, nalezen mrtev ve španělském vězení. Tělo 75 letého multimilionáře z USA bylo objeveno ve středu odpoledne v cele věznice Brians 2, přibližně 30 kilometrů severozápadně od Barcelony. Zprávu přinesla spolehlivá španělská média, jako například "El País", "El Mundo" a "La Vanguardia", a to s odvoláním na justiční orgány a katalánskou policii. Informaci také potvrdil mluvčí věznice.

V USA byl McAfee nedávno obviněn mimo jiné z daňových úniků, podvodů s kryptoměnami a spiknutí za účelem praní špinavých peněz. V říjnu byl na popud amerických úřadů zatčen na letišti El Prat v Barceloně. Od té doby byl za mřížemi nedaleko katalánského hlavního města. Teprve ve středu dala španělská justice zelenou k vydání McAfeeho do USA.

John McAfee: nad příčinou smrti visí stále otazníky

V posledních letech McAfee vyvolával rozruch především negativními titulky. Příčina smrti zatím nebyla potvrzena. Podle informací v médiích se předpokládá, že šlo o sebevraždu. Jistotu ale přinese až pitva. Antivirovému guru hrozilo v případě odsouzení v USA několik let vězení a vysoké pokuty.

John McAfee byl jedním ze zakladatelů antivirového průmyslu. V osmdesátých letech založil firmu, která nese jeho jméno, a stal se v průběhu let softwarovým milionářem. Před svou kariérou ale měl velmi těžké dospívání. Jak sdělil reportérovi časopisu Wired, vyrůstal v rozvrácené rodině s násilnickým otcem, který si vzal život. Stalo se to v době, kdy mladému Johnovi bylo 15 let. Občas se dopoval velkým množstvím kokainu a alkoholu.

Jako podnikatel měl McAfee sklony k okázalosti. Krátce po založení společnosti naložil plný obytný vůz počítači a jezdil s ním za zákazníky. S touto "mobilní jednotkou pro boj s viry" na ně chtěl udělat dojem, ale jak McAfee později přiznal, byla to spíše show. Po letech se McAfee přestěhoval do Belize ve Střední Americe, kde si vybudoval rozsáhlou uzavřenou komunitu, chlubil se svými mladými milenkami a nakonec byl při razii zatčen za držení nelegálních zbraní.

Poté, co společnost vstoupila v 90. letech na burzu, opustil ji. Jeho jmění se poté odhadovalo na více než 100 milionů USD. V roce 2012 se McAfee dostal na titulní stránky novin v Belize, a to když po něm bylo vyhlášeno pátrání v souvislosti s vraždou jeho souseda a on prchal před policií v džungli.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.