Tip: Více aplikací v nabídce „Start“
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Zapomeňte na syndrom karpálního tunelu: teď je větší hrozbou "Tech Neck" | foto: bruce mars/Unsplash
Majitelé chytrých telefonů, což jsou dnes vlastně bezmála všichni, by měli dbát na správný postoj při používání svých zařízení. V opačném případě podle odborníků hrozí vážné problémy s krční páteří. Týká se to ale i práce s notebookem.
Takzvaný "Tech Neck", technický krk, ohrožuje zdraví stále většího počtu uživatelů smartphonů. Pokud se uživatelé dívají na displej smartphonu ve strnulé poloze příliš dlouho, může jim to přivodit vážné problémy.
Američané zírají do displejů mobilů údajně v průměru pět hodin denně. To může po čase vést ke ztuhlosti svalů, zánětům kloubů, skřípnutí nervů, artritidě, nebo dokonce k vyhřeznutí plotének.
V důsledku nesprávného držení těla, především sklonu hlavy, mohou vzniknout problémy takzvaného technického krku. | Zdroj: Icons8 Team/Unsplash
Hlava normálního člověka váží v průměru pět kilogramů. Při sklonu o 45 stupňů se zátěž na krční páteř a krční svaly zvyšuje ekvivalentně zatížení 20 kg. Při opakování nebo častém držení hlavy v této poloze může tato síla nadměrně namáhat krční obratle nebo poškodit meziobratlové klouby.
V důsledku toho může dojít k nepřirozenému napnutí okolních svalů, které se tím snaží ochránit nervová vlákna a zakončení. Výsledkem pak mohou být záněty, bolesti, strnulost a další nepříjemné průvodní jevy namáhaného krku, souhrnně označované jako "Tech Neck" – technický krk.
V extrémních případech je nutné provést chirurgický zákrok, ale ve většině případů postačí méně invazivní metody. Pro předcházení takovým stavům je ideální držet smartphony ve výšce očí, aby nedošlo k nepřirozenému sklonu hlavy a delšímu setrvání v této nepřirozené poloze.
Podobný stav ale může nastat i při dlouhodobé práci na notebooku. V takových případech mají uživatelé také často skloněnou hlavu, aby mohli sledovat displej umístěný níže.
Odborníci radí, že už ve chvíli, kdy cítíme v oblasti krku jisté napětí, je dobré si jej uvolnit, hlavu procvičit, rozpohybovat, případně namasírovat krční svaly. Od krční páteře také často vznikají nepříjemné bolesti hlavy.
Síle gravitace se holt neubráníme a při dlouhodobě nesprávném držení hlavy ať už při používání notebooku nebo smartphonu to na nás může mít devastující vliv. Jistě se tomu ale dá předejít. Nebude to pro vás asi příjemné zjištění, ale nejlepší metodou prevence je cvičit, relaxovat a zase cvičit.
Zdroj: HealthDay
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Mikrofon svého počítače, tedy většinou notebooku, můžete využít pro mnoho činností. Pokud…
Ať už jde o hardwarovou závadu nebo chyby softwarových aktualizací, k pádům Windows a…
Pokud systém Windows 11 náhle přestane rozpoznávat Bluetooth zařízení, může to mít různé…
Lidé, kteří mají srdeční implantáty, by si měli dávat pozor na různá nositelná chytrá…
Cestování časem lidstvo fascinovalo od pradávna. Nedá spát ani vědcům, kteří v posledních…
Mnoho kategorií výrobků, včetně televizorů, chytrých telefonů a tabletů, by měli být výrobci…
V první prodejně Coop v Berouně byla nasazena umělá inteligence. Má zajistit efektivnější…