Menu
CHIP Speedtest

Živá mapa výskytu koronaviru: počet nakažených v ČR roste

21.03.2020 08:45 | Jiří Palyza
Živá mapa výskytu koronaviru: počet nakažených v ČR roste

Pozor na šíření škodlivého kódu

Kybernetické zločince nezastaví nic v pokusech zneužít jakoukoliv příležitost k podvedení uživatelů a infiltraci škodlivého kódu na jejich zařízení. Reason Cyber Security zveřejnil na svém blogu zprávu o aktuální hrozbě, která zneužívá především důvěru uživatelů, sledujících aktuální stav vývoje šíření koronaviru na živé mapě.

Malwarový útok cílí na uživatele, kteří sledují kartografické prezentace šíření COVID-19 na internetu a podvrhuje jim ke stažení a spuštění zmanipulovanou aplikaci, která na svém front-endu zobrazuje mapu načtenou z legitimního zdroje, ale na pozadí provede kompromitaci počítače.

Nová hrozba se starými malwarovými komponentami

Nejnovější hrozba, jejímž cílem bylo ukrást informace od obětí, byla skupinou MalwareHunterTeam identifikována minulý týden a nyní ji analyzoval i bezpečnostní expert v Reason Labs.

Jde o malware s označením AZORult, identifikovaný už v roce 2016. Shromažďuje informace uložené ve webových prohlížečích, zejména cookie, historii prohlížení, ID uživatelů, hesla a dokonce i kryptoměnové klíče. S těmito daty mohou útočníci krást čísla kreditních karet, přihlašovací údaje a celou řadu dalších citlivých informací.

Škodlivý malware se šíří pod názvem Corona-virus-Map.com.exe a vede ke spuštění celé řady škodlivých souborů. Ty provádí změny v registru, přepisování knihoven a další hluboké změny v systému. Proto pozor, pokud byste se s tímto souborem setkali ve formě přílohy spamové zprávy anebo vám byl nabízen ke stažení na některé z internetových stránek formou vnucování aktuálních informací o koronaviru, buďte obezřetní.

Více informací o škodlivosti útoku, aktivitách malwaru a metodách, které k infiltraci do zařízení oběti používají, se můžete dočíst na The Hacker News.

Mohlo by vás také zajímat: Avast nabízí platformu pro identifikaci hrozeb podvodných stránek a aplikací o koronaviru


Předchozí část článku

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení