Menu
CHIP Speedtest

Unikl zdrojový kód Windows XP: chtěl Microsoft kopírovat macOS?

29.09.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Unikl zdrojový kód Windows XP: chtěl Microsoft kopírovat macOS?

Unikl zdrojový kód Windows XP: chtěl Microsoft kopírovat macOS? | foto: Microsoft Windows

Na internetu kolují downloady, které údajně obsahují zdrojový kód Windows XP a dalších starších verzí systému. Pokud je to pravda, mohlo by to mít dopad i na uživatele Windows 10. Aktuální verze operačního systému stále obsahuje mnoho starých komponent.

Na internetu koluje spousta materiálu a občas je vidět i určitý tlak a nárokování u některého typu obsahu. Záležitost kolem uniklého zdrojového kódu Windows XP je ale vcelku pochopitelná. Samotná Windows nejsou z kategorie open source, ale přinejmenším vládám a univerzitám Microsoft umožňuje podívat se na zdrojový kód Windows. Zajímavé je, že ve zdrojovém kódu XP je zabudované i téma ze systému Mac. Microsoft se k celé věci také vyjádřil.

První komentáře ohledně úniku zdrojového kódu Windows XP se objevily na platformě 4chan, a poté vše nabralo rychlost při sdílení na Twitteru a dalších sociálních sítích. Stále více uživatelů únik zkoumalo s následným potvrzením jeho autenticity.

windowsleak3

| Zdroj: Greg Linares/Twitter

43 GB zdrojového kódu starších verzí Windows: Microsoft to prověřuje

Dají se najít různé torrenty a archivy ZIP, které jsou distribuovány prostřednictvím služby Mega. Obsah má kapacitu přibližně 43 GB a minimálně podle názvu odpovídá kódu z Windows XP Service Pack 1, Serveru 2003, Windows 2000, NT 3.5, NT 4 a různých verzí Windows CE.

Podle dalších informací by měla existovat i složka s konspiračními videi o Billu Gatesovi. Kromě objemnějšího downloadu existuje i kompaktnější verze uniklých dat, která by měla obsahovat pouze zdroje z XP a Serveru 2003.

Internetoví informátoři tvrdí, že mezi hackery zdrojový kód koluje už roky, ale nyní byl poprvé zveřejněn. Původce úniku zveřejnil, že ke kompletaci potřeboval dva měsíce.

Microsoft se k celé věci už také vyjádřil, ale prozatím jen stručně. Podle jeho názoru to celé na první pohled "nevypadá jako podvrh, ale chtělo by to blíže prozkoumat". Zamítnutí vypadá jinak, ale potvrzení také.

Macovské prostředí ve Windows

windowsleak1

Ve zdrojovém kódu systému Windows XP by měl být obsažen motiv, který připomíná macOS Aqua. | Zdroj: Twitter

Jak uvádí web The Verge, ve zdrojovém kódu XP je několik překvapení. Na čem Microsoft velmi pravděpodobně pracoval, bylo téma s názvem Candy, které se nápadně podobá grafice Aqua systému macOS, představeného v roce 2000. Pravděpodobně to nikdy nebylo dokončeno, ani zveřejněno. Jak ale ukazuje obrázek, alespoň některé prvky uživatelského rozhraní už byly přepracovány ve stylu Aqua. Například tlačítko Start.

K nasazení grafiky Candy ve Windows XP však nedošlo. Místo toho přišlo rozhraní Luna.

Nebezpečí pro uživatele Windows 10

windowsleak2

Windows 10 jsou dobře vybaveny ochrannými moduly, například systémem Defender. | Zdroj: Nastavení Windows 10

Proč je únik zdrojového kódu ze starých verzí Windows hodný pozornosti, i když jsou Windows XP už 20 let staré? Windows 10, která jsou na trhu pouze pět let, totiž stále obsahují mnoho modulů už tenkrát zabudovaných do XP. Pokud má někdo k dispozici zdrojový kód, může analyzovat jeho slabiny a jejich zneužitím případně zaútočit na současné systémy.

Uživatelé Windows 10 nyní určitě nemusí propadat panice, ale možná budou chtít své operační systémy lépe zabezpečit. Pokud by se ukázalo, že skutečně existují nové možnosti útoků, proti kterým nejsou Windows 10 chráněná, Microsoft by každopádně měl vydat bezpečnostní aktualizace. Problematičtější by to mohlo být pro uživatele Windows 7, u kterých jsou aktualizace k dispozici už jen pro platící firemní zákazníky.

Staré problémy znovu na stole

Zatím není jasné, zda je únik zdrojového kódu systému Windows XP skutečný nebo ne. Microsoft jeho obsah prověřuje a za podvod jej prozatím neoznačil. Pokud se únik potvrdí, měl by ve Windows 10 opravit staré chyby zabezpečení, které mohou potenciální útočníci získat z kódu Windows XP. Nedá se to zcela vyloučit. Ve Windows 10 se opakovaně objevují problémy, které existují už mnoho let.

Přesto není nutné propadat panice. Windows 10 obsahují mnoho účinných obraných mechanismů a Microsoft také pravidelně poskytuje bezpečnostní aktualizace. Větší obavy by měli mít uživatelé už nepodporovaných Windows 7, která stále obsahují spoustu kódu z doby XP.

mohlo by vás také zajímat: god mode ve windows 10 – skrytá složka přehledně zobrazí řadu nastavení operačního systému na jednom místě

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.