Menu

Vážná obvinění proti Googlu: bylo důležité nastavení soukromí v systému Android záměrně skryto?

04.06.2021 07:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vážná obvinění proti Googlu: bylo důležité nastavení soukromí v systému Android záměrně skryto?

Vážná obvinění proti Googlu: bylo důležité nastavení soukromí v systému Android záměrně skryto? | foto: Kai Wenzel/Unsplash

Objevila se závažná obvinění vůči společnosti Google ohledně nastavení ochrany soukromí.

Na internetu byly krátce k dispozici soudní dokumenty, které naznačují, že vývojáři systému Android záměrně ukryli důležité možnosti nastavení ochrany soukromí hluboko v systému Android. Výrobci třetích stran se je zřejmě také snažili přesvědčit, aby tyto možnosti skryli.

O závažných obviněních internetového giganta píše server Business Insider ve svém příspěvku s názvem »'Apple is eating our lunch': Google employees admit in lawsuit that the company made it nearly impossible for users to keep their location private«. Tvůrci Androidu záměrně ukryli důležité možnosti ochrany soukromí co nejhlouběji v nastavení mobilního operačního systému. Vyplývá to zřejmě z neredigovaných soudních dokumentů, které však v současné době už nejsou na internetu dostupné a byly skryty.

Společnost Google údajně testovala verze systému Android, ve kterých bylo nastavení ochrany a shromažďování dat poměrně snadno k nalezení, a uživatelé je tak upravovali častěji. Pro Google to byl problém, a proto jsou tyto možnosti ukryty hlouběji v systému.

Navíc se společnost Google údajně snažila přesvědčit výrobce třetích stran, jako je například LG, aby co nejvíce ztížili nalezení odpovídajících nastavení možností o shromažďování údajů, poloze atd. pomocí "zastíracích a nepravdivých" reprezentací údajů.

Google: objevuje se také interní kritika metod ochrany osobních údajů

googlespy

Společnost Google v současnosti čelí závažným obviněním z hlediska ochrany osobních údajů. | Zdroj: Souvik Banerjee/Unsplash

Podle serveru Business Insider jsou dokumenty součástí žaloby proti společnosti Google z loňského roku. V pozadí je obvinění společnosti ze shromažďování údajů o poloze uživatelů, i když deaktivovali související možnosti v nastavení.

Podle informací bývalý viceprezident společnosti Google, Jack Menzel, dokonce jednou přiznal, že Google nemůže shromažďovat údaje o poloze pouze v případě, že uživatel záměrně "zmate" systém tím, že uvede falešnou adresu bydliště a zaměstnání.

Ze soudních dokumentů také vyplývá, že mnoho zaměstnanců společnosti Google se strategií společnosti nesouhlasí. Kritizují například to, že uživatelé nemají možnost sdílet údaje o poloze s aplikací třetí strany, aniž by je při tom Google mohl sledovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.