Menu

VLC Mediaplayer: oblíbený software by mohl už brzy vypadat úplně jinak

16.02.2021 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
VLC Mediaplayer: oblíbený software by mohl už brzy vypadat úplně jinak

VLC Mediaplayer: oblíbený software by mohl už brzy vypadat úplně jinak | foto: memyselfaneye/Pixabay

Pro mnoho uživatelů Windows je VLC Mediaplayer jedním z prvních nástrojů, který si do svého operačního systému instalují. Oblíbený přehrávač médií právě nasadil kurz směrem k verzi 4.0. Jeho cílem je zcela nová grafika verze pro Windows.

Předběžné verze VLC Mediaplayeru 4.0 jsou už k vidění delší dobu, jen zatím nebyly viditelné žádné revoluční novinky. Zajímavější informace zazněly z úst Jeana-Baptisty Kempfa, který je hlavním myšlenkovým vůdcem VLC. Už před nějakým časem prezentoval konkrétní plány pro VLC 4.0 v rámci konference FOSDEM. Poté se opět delší dobu nestalo nic.

Nyní internetový časopis Protocol zveřejnil informaci, že VLC chce v příštích měsících uvolnit hotovou verzi 4.0 k příležitosti 20. výročí existence softwaru, a to včetně moderního uživatelského rozhraní.

vlc-new-logo

VLC Media Nightly Build 4.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Předběžná verze 4.0 univerzálního přehrávače médií VLC se objevila pro platformy Windows, Android, Mac a Linux

vlc-new-logo

VLC media player (64 bit) 3.0.12

CHIP hodnotí Velmi dobrý

64bitová verze univerzálního přehrávače nabízí vyšší výkon.

 

Nová grafika pro VLC 4.0

vlc-new1

Oblíbený přehrávač by v prostředí moderních operačních systémů měl vypadat lépe, a to například i díky efektu průhlednosti. | Zdroj: VLC

O plánech pro nejnovější verzi VLC 4.0 se prozatím vědělo jen velmi málo, jen to, co už mnozí tušili: pracuje se na modernizaci desktopové verze populárního přehrávače. Koncept ovládání je v pořádku, grafika programu ale potřebuje inovaci. Pro Windows verzi to znamená, že VLC 4.0 bude přizpůsobeno uživatelskému rozhraní Windows 10 včetně efektu průhlednosti. Současně se nová verze zbaví staré přítěže a už nebude fungovat na zastaralých verzích Windows XP a Vista.

Knihovna médií také pro Windows a iOS

vlc-new2

VLC 4.0 získá i pro Windows knihovnu pro hudbu a video. | Zdroj: VLC

Doposud probíhalo přehrávání videí a hudby prostřednictvím VLC pro Windows pomocí Průzkumníka, protože na rozdíl od verze pro Android neexistovala žádná knihovna médií, ve které by si uživatelé mohli spravovat svou vlastní sbírku titulů. VLC 4.0 by měl takovou knihovnu nabídnout, a to i ve verzích pro Windows a iOS.

Pro hudbu, 3D i VR

vlc-new3

VLC 4.0 by měl být po všech stránkách lepším přehrávačem médií. | Zdroj: VLC

VLC byl doposud více známý jako nástroj pro přehrávání filmů. Samozřejmě také přehrává hudbu, ale s tím mohou být problémy. Minimálně jsou při přehrávání skladeb mezi jednotlivými tituly vždy příliš dlouhé pauzy. Nový »Input manager« by měl VLC vylepšit i z hlediska funkce přehrávače hudby. Záměrem je podpora technologií 3D a VR, nicméně aby se VLC posunul i v těchto oblastech, bude to vyžadovat ještě nějakou práci na vývoji.

Nedočkavě očekávaný

VLC 4.0 je už dlouho k dispozici jako preview verze, ale velkých změn si uživatelé ještě neměli šanci všimnout. Vývojáři zatím jedou ve volnějším tempu. Nový vzhled oblíbeného přehrávače médií by byl určitě dobrý, protože v moderních systémech už pomalu začíná působit dojmem cizího prvku. Zajímavá je také knihovna médií a plánované doladění v kódu programu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení