Menu

Za nezaplacené faktury za telefon nezletilých dětí odpovídají rodiče

12.04.2017 12:13 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Za nezaplacené faktury za telefon nezletilých dětí odpovídají rodiče

Za nezaplacené faktury za telefon nezletilých dětí odpovídají rodiče | foto: CHIP

Informuje o tom dnes vydaná monitorovací zpráva, která popisuje případ dluhu přes 60 tisíc korun. Operátor O2 je vymáhal po účastníkovi, jemuž v době uzavření smlouvy bylo šest let. ČTÚ však návrhu nevyhověl, neboť za plnění povinností nezletilého dítěte odpovídá rodič a proti němu měl být nárok vznesen.

Druhý případ přibližující rozhodovací praxi ČTÚ v monitorovací zprávě se dotýká problematiky smluvních pokut. O2 ve sporu neúspěšně nárokovalo vyúčtovanou smluvní pokutu za nedodržení smluvního závazku. Smluvní pokuta byla sjednána jednak ve všeobecných podmínkách (a nikoliv v těle smlouvy, jak u spotřebitelů vyžaduje ústavní soud), a jednak byla sjednána neurčitě, kdy nebyla specifikována porušená povinnost, k níž se měla pokuta vázat.

V části věnované ochraně spotřebitele monitorovací zpráva rozebírá možnosti obrany před nevyžádanými a obtěžujícími telefonáty. Účastník může využít instrumentů zákona o elektronických komunikacích a ve veřejném telefonním seznamu zveřejnit své číslo s příznakem, že si nepřeje být kontaktován za účelem marketingu. Nerespektování takového požadavku pak je na straně volajícího správním deliktem, resp. přestupkem, za který lze udělit pokutu až 20 mil. Kč.  

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení