Menu
CHIP Speedtest

Žádné další aktualizace: u kterých telefonů Huawei hrozí výpadek podpory

29.04.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Žádné další aktualizace: u kterých telefonů Huawei hrozí výpadek podpory

Žádné další aktualizace: u kterých telefonů Huawei hrozí výpadek podpory | foto: CHIP

Výrobce Huawei poskytuje pravidelně svým současným smartphonům důležité aktualizace zabezpečení. Díky neustálému uvádění nových modelů ale starší zařízení podporu po určité době ztrácí.

Pro bezstarostné používání chytrých telefonů jsou aktualizace zabezpečení zvlášť důležité. Kromě ochrany zařízení také zlepšují vyváženost zařízení z hlediska používání: díky aktuálnímu operačnímu prostředí a aplikacím není používání zpomalováno zastaralým softwarem. Pokud aktualizace nejsou prováděny, zvyšuje se šance napadení podvodnými útoky, krádeže dat nebo infiltrace malwaru.

Společnost Huawei obvykle podporuje své modely důležitými aktualizacemi zabezpečení po dobu tří let. Žádný pevný rozvrh ale neexistuje. Je důležité vědět, že seznam podpory jednotlivých zařízení podléhá častým změnám a některá nová zařízení, například P40 ještě nejsou ani uvedena. Pokud výrobce vyřadí zařízení ze seznamu, nemusí to ještě znamenat, že smartphone už žádné aktualizace nedostane. Například Huawei P20 (Pro) už nebyl zahrnut do nejnovější verze seznamu. Ale protože Huawei začal s dodávkami Androidu 10 na svá zařízení teprve nedávno, lze předpokládat, že majitelé P20 (Pro) budou bezpečnostní aktualizace ještě po nějakou dobu dostávat. Podle tweetu výrobce by nadále měla dostávat aktualizace i Mate 10 Pro, ačkoliv ani toto zařízení už není uvedeno v oficiálním seznamu.

Strategie aktualizací se také liší podle zařízení. Například Huawei Mate 10 Lite byl představen v říjnu 2017, ale stále se nachází na seznamu poskytovaných aktualizací.

Aktualizace zabezpečení smartphonů: Huawei rozlišuje mezi dvěma kategoriemi zařízení

huaweiupdates1

Majitelé Huawei P30 Pro dostávají důležité aktualizace zabezpečení každý měsíc.

Majitelé starších modelů smartphonů Huawei se nejpozději po třech letech dostanou do problémů. Buď se budou muset obejít bez důležitých bezpečnostních záplat, nebo se začnou poohlížet po novém smartphonu, který opět bude pravidelně aktualizován.

Podobně jako Samsung rozděluje i Huawei své chytré telefony do kategorií aktualizací:

 • nejnovější zařízení, jakými jsou například Huawei P30, Mate 30 nebo Honor 20, jsou aktualizovány každý měsíc
 • o něco starší modely, například Huawei P30 Lite, Mate 20 nebo Honor 9i, dostávají aktualizace pouze každé tři měsíce.

Jako jednu ze služeb Huawei poskytuje uživatelům dokument, obsahující seznam podporovaných smartphonů. Důležité je mít na paměti, že pokud je váš model smartphonu uveden mezi zařízeními se čtvrtletní aktualizací, musíte být připraveni na to, že v budoucnu posktytování podpory ztratí. Pokud už vaše zařízení není v seznamu uvedeno a používáte ho již několik let, stojí za zvážení pořízení nového smartphonu, pokud tedy chcete pracovat v bezpečném prostředí.

Přehled smartphonů Huawei, které oficiálně dostávají aktualizace zabezpečení

1. Smartphony Huawei s měsíčními aktualizacemi

 • Huawei řada P: P30 Pro, P30
 • Huawei řada Mate: Mate 30, Mate 30 pro, Mate 20 X, Mate 20 Pro, Mate 20, Mate 20 RS
 • řada Honor: Honor 20, Honor 20 PRO, Honor View20, Honor 10, Honor 10 lite

2. Smartphony Huawei s kvartálními aktualizacemi

 • Huawei řada P: P30 lite, P20 lite, P Smart 2019, P9 lite mini, P smart Pro
 • Huawei řada Mate: Mate 20 Lite, Mate 10 Lite
 • Huawei řada Y: Y9 Prime 2019, Y9 2019, Y9 2018, Y6 2019, Y6 Pro 2019, Y6 2018, Y5 2019, Y5 2018, Y5 Prime 2018, Y5 Lite, Y5 Lite 2018, Y3 2018, Y MAX, Huawei Y9s, HUAWEI Y6s
 • řada Honor: Honor 20i, Honor 10i, Honor 10 Lite, Honor 9 Lite, Honor 9i, Honor Play, Honor 8A, Honor 8X, Honor 8S, Honor 8C, Honor 9X, Honor 7S, Honor 7A
 • Huawei řada nova: nova 5T, nova 4, nova 3, nova 3e, nova Lite 3, nova 3i
 • Tablety: M5 (8,4" a 10,8"), M5 Pro, T5 (10,1"), M5 lite (10,1" a 8,0")

(Seznam najdete také stránkách Huawei.)

Pokud jste v mobilním telefonu aktivovali automatické aktualizace, systém vás automaticky upozorní, jakmile bude nový update k dispozici. Pokud však celý proces chcete mít pod svou kontrolou, můžete aktualizace samozřejmě provádět ručně. Pak je ale důležité provádět pravidelnou kontrolu, zda máte své zařízení stále up-to-date.

mohlo by vás také zajímat: šíří se přes WhatsApp i jiné messengery – podvodná zpráva způsobí kolaps smartphonu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.