Menu

Zlepšení bezpečnosti Windows: jak zabránit špiónování keyloggerem

16.09.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zlepšení bezpečnosti Windows: jak zabránit špiónování keyloggerem

Zlepšení bezpečnosti Windows: jak zabránit špiónování keyloggerem | foto: CHIP

Keylogger, zachytávač klávesnice, je špionský software, který zaznamenává všechny znaky zadávané klávesami.

Hackeři jej zneužívají především ke zjišťování přístupových údajů. Existuje několik způsobů, jak se tomu bránit. Zajímavým doplňkovým nástrojem ochrany pro Windows je bezplatný nástroj Ghostpress. Není to tak, že by Windows byla proti keyloggerům úplně bezbranná. Program Windows Defender je dokáže detekovat a další vestavěné ochrany mohou zabránit špionáži. Jako i v mnoha případech i zde existují alternativy, mezi které patří program Ghostpress.

Ghostpress 2.0.799 dobrý
Minimalistický bezplatně poskytovaný program pro zabránění nežádoucího přístupu ke klávesnici. stáhněte si

Jednoduché používání

Co vás na Ghostpressu opravdu potěší, je jeho jednoduchá obsluha. Software je přenositelný čili můžete jej použít nejen na svém vlastním systému, ale i na jiných počítačích. Tam samozřejmě nemusíte vědět, zda jsou napadeny keyloggerem či nikoliv.

Po spuštění programu následuje krátké nastavení, během kterého musíte zadat pár znaků z klávesnice. Program obsahuje i možnost otestování zadáním několika znaků. Alternativně můžete nastavit ochranu zpoždění, která slouží k ochraně uživatelů před jejich rozpoznáním dle způsobu zadávání klávesnicí a jeho obsahu.

Pro všechny programy

ghostpress-notepad

Ghostpress vám vždy ukáže, který program aktuálně použije vstup z klávesnice.

Ghostpress nejlépe pracuje s administrátorským přístupem, kdy může chránit všechny programy v systému. Pokud tomu tak není, např. na cizím počítači, kde nemáte administrátorská práva k dispozici, je poskytována pouze omezená ochrana. Na rozdíl od jiných anti-keyloggerů, jako např. Zemana AntiLogger, Ghostpress nešifruje vstup, ale zajišťuje, že vstup je vždy předán pouze volajícímu procesu.

Ghostpress se automaticky spustí při startu Windows a může jej stopnout pouze uživatel s administrátorskými právy. Pokud chcete, můžete aktivovat Widget, který urychluje zapnutí a vypnutí ochrany. Ghostpress také automaticky zabraňuje před pořizováním screenshotů obrazovek.

Bastlíři si mohou otestovat ještě další možnosti Ghostpressu, např. vynucení ochrany pro klávesy [Tab] a [Enter] pomocí parametrů "ForceProtection_Tab = 1" a "ForceProtection_Enter = 1".

Ghostpress v praktickém testu: ochrana funguje

ghostpress-test

Program úspěšně zablokuje keylogger.

Cílem bezpečnostních nástrojů je přirozeně poskytnutí ochrany: proto jsme anti-keylogger otestovali pomocí špionů. Ghostpress blokuje všechny varianty sedmi různými způsoby. Ochrana proti screenshotům funguje také. V prvním testu jsme byli schopni logovat data prostřednictvím keyloggeru což bylo zapřičiněno skutečností, že Ghostpress považoval anti-logger tester za legitimní program. Při otevření vyhledávání ve Windows (prostřednictvím klávesy Windows) zůstalo aktivní okno testovacího nástroje, který byl poté obsluhován klávesovými vstupy Ghostpressu. Další testy s Firefoxem nebo Poznámkovým blokem však ukázaly, že Ghostpress úspěšně zasahuje do všech testovacích scénářů, pokud jsou použité nástroje aktivní.

Nástroj pro dosažení více bezpečí

Ghostpress je příkladem, jak by mohl vypadat dodatečný ochranný nástroj: malý, nenápadný a flexibilní. Bez problému jej zvládnou používat začátečníci a díky přenositelnosti je také vhodný pro použití na dalších počítačích. Kdo hledá extra ochranu před keyloggery, může tento nedávno přepracovaný program vyzkoušet.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení