Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Odstraňte z fotografií metadata

Pavel Trousil 20.10.2016

Před odesláním fotografií nebo jejich umístěním na internet byste si měli ověřit, zda neobsahují zbytečně moc soukromých dat, která by se tak zbytečně dostala do nepovolaných rukou. 

Tzv. metadata nebo EXIF u fotografie totiž obsahují často citlivé údaje o tom, kdy přesně byla fotografie pořízena, případně dokonce informace o tom, kde přesně byla pořízena. Většina chytrých telefonů nebo fotoaparátů s GPS přidává k fotografii informaci o přesné poloze. Pro odstranění těchto informací z fotografie nepotřebujete žádný speciální nástroj – stačí operační systém Windows. Pomocí pravého tlačítka myši otevřete vlastnosti fotografie. Poté přejděte na záložku »Podrobnosti«. Klikněte na příkaz »Odebrat vlastnosti a osobní informace«, který je umístěn dole pod podrobnostmi, a osobní informace se z vaší fotografie vymažou.

Existuje samozřejmě i řada specializovaných programů, které můžete pro vymazání metadat použít. Tyto programy mají hlavně tu výhodu, že můžete tato data odstranit z více snímků najednou. Jedním z těchto programů je i Exif Tag Remover. Poté, co program Exif Tag Remover nainstalujete a spustíte, klikněte na ikonu »Add Images«. V nově otevřeném okně vyberte fotografie, u kterých chcete metadata odstranit. Soubory by se měly objevit v seznamu pro odstranění. Jestliže už jste vybrali potřebné snímky, klikněte na tlačítko »Next«. V dalším kroku si můžete vybrat, zda si přejete přepsat původní fotografie (»Overwrite Original«), případně vyberete složku, kam se mají uložit vyčištěné kopie (»Save cleaned images in this folder«), přičemž původní snímky zůstanou nedotčené. Můžete také zadat, jakou příponu v názvu (»sufix«) mají vyčištěné soubory mít. Poté, co znovu kliknete na tlačítko »Next«, můžete upřesnit, která metadata se mají odstranit. Nejlepší je kliknout na »All supported«, tedy všechna podporovaná. Proces odstranění začne po dalším kliknutí na »Next«.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud