Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Řemeslník díky Apple AirTagu přelstil zloděje a našel své ukradené nářadí – a 15 000 dalších

Pavel Trousil 04.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Tesař z USA použil lokalizační zařízení Apple AirTag ke sledování svých nástrojů poté, co mu ho zloději už dvakrát vykradli, a pomohl tak vyšetřovatelům z okresu Howard najít odcizené vybavení dalších objetí v hodnotě milionů dolarů.

AirTagy od Applu jsou praktické například pro nalezení vlastních klíčů nebo peněženky ale jsou také často předmětem kritiky, protože mohou být zneužity pro pronásledování, stalking a krádeže. V jednom případě se však nyní podařilo vyřešit druhou z těchto situací - a to s velkým úspěchem. Policie našla díky AirTagu ukradené zboží za miliony, jak uvádí deník The Washington Post.

Stalo se to díky tesařovi z amerického státu Virginie, kterému pracovní den již dvakrát nezačal dobře, protože našel svoji dodávku vykradenou. Nářadí, na kterém je závislý, zmizelo a naděje na jeho znovuzískání byla mizivá. Rozhodl se tedy, že s tím něco udělá a vezme spravedlnost do vlastních rukou. Koupil několik Apple AirTagů a lokalizační zařízení ukryl do některých svých větších nástrojů, které ještě nebyly vykradeny. Chtěl je tak v případě další krádeže vystopovat.
 

Zdroj: X

A k další krádeži skutečně došlo. Několik hodin pak jezdil po předměstí amerického státu Maryland, aby vystopoval své AirTagy a tím i nářadí. Cesta nakonec skončila v jednom skladišti. Místo aby se zlodějům postavil sám, měl dost rozumu na to, aby zavolal policii.

Naradi
V případu, který začal v lednu 2024, policie okresu Howard získala zpět přibližně 15 000 odcizených stavebních nástrojů, což je považováno za jeden z největších a nejrozsáhlejších případů krádeží v regionu v posledních letech.
Zdroj: Howard County Police Department

Během následujících čtyř měsíců se policii podařilo vypátrat podobné úkryty. Na celkem dvanácti místech bylo nalezeno přibližně 15 000 pil, vrtaček, brusek, generátorů, baterií, vzduchových kompresorů a dalších přenosných stavebních zařízení. Odhadovaná hodnota se pohybovala mezi 3 a 5 miliony amerických dolarů.

Mohlo by vás zajímat

"Jedná se o jeden z největších případů krádeže nejen v okrese Howard, ale v celém regionu," řekl novinářům policejní náčelník Gregory Der. "Rozsah vyšetřování je obrovský a stále pokračuje." Policejní šéf dodal: "Domníváme se, že nářadí bylo odcizeno z maloobchodních prodejen, podniků, vozidel, obydlí a stavenišť." Ačkoli žádný ze zlodějů zatím nebyl zatčen, Der uvedl, že "vyšetřujeme několik podezřelých, kteří se podíleli na této rozsáhlé krádeži, a brzy očekáváme obvinění."

Zdroj: The Washington Post, Howard County Police Department


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud