Přejít k hlavnímu obsahu

Rychlá alternativa k Wi-Fi

redakce 20.07.2015

Powerline adaptéry standardu HomePlug AV2, zvládnou posílat data v elektrické síti rychlostí v řádu stovek Mb/s.

Jednoduchá instalace, větší dosah než Wi-Fi a připojení k internetu bez nutnosti natahovat další síťové kabely: to jsou tři hlavní argumenty pro použití powerline adaptérů, tedy síťových zařízení, která přenášejí data prostřednictvím elektrického rozvodu bytu či domu. Nový standard HomePlug AV2 navíc umožňuje dosahovat propustnosti na daleko vyšší úrovni než 100Mb/s Ethernet. Tato technologie se při našem testování ukázala jako velmi efektivní: na vzdálenost, na kterou jsme zaznamenali jen velmi slabý signál Wi-Fi, jsme s powerline adaptéry naměřili podstatně vyšší přenosovou rychlost dat. Díky tomu lze prostřednictvím powerline adaptérů a elektrických rozvodů pohodlně pracovat nejen v domácí síti, ale také naplno využít rychlé připojení k internetu.

Testovali jsme vždy sady dvou adaptérů, z nichž jeden slouží k připojení k routeru a druhý se umístí kamkoli v domě. Koncová zařízení, ať už jde o počítač, nebo třeba chytrou televizi, se k powerline adaptérům připojují běžným LAN kabelem. Powerline adaptéry ale nabízejí řešení i v situaci, kdy potřebujete rozšířit dosah signálu vaší bezdrátové sítě. V takovém případě si můžete pořídit adaptér, který funguje i jako Wi-Fi hotspot. Nabízí je většina výrobců a lze je samozřejmě kombinovat s dalšími typy powerline adaptérů.

Rychlost něco stojí

Hlavním kritériem při hodnocení powerline adaptérů je samozřejmě rychlost přenosu dat, kterou jsme jim měřili na různých místech běžného bytu. Ukázalo se přitom, že dražší adaptéry dosahují zároveň i lepších výsledků, takže připlatit si se v tomto případě vyplatí. Powerline adaptéry se liší i svou výbavou, kterou byste si měli rovněž ohlídat. Někteří výrobci totiž šetří na nesprávném místě.

Výsledky našeho testu powerline adaptérů si můžete přečíst v Chipu 8/2015.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud