Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

S tím Windows nemohou udržet krok: líbivý čínský Linux získává nový vzhled

Jiří Palyza 17.04.2020

Mnoho uživatelů Windows obtěžuje nekonzistentní, částečně zastaralý, design a nepřehlednost. V těchto ohledech může být dobrou alternativou Linux Deepin. Je vybaven elegantním rozhraním a jeho součástí je bohatá nabídka potřebných nástrojů.

Současná beta verze přichází s úplně novým uživatelským rozhraním, které ještě zvyšuje atraktivitu systému. Windows 10 je pro mnoho uživatelů preferovaným operačním systémem, často ani není jiná možnost. Pokud byste rádi přešli k přehlednějšímu a hezčímu systému a nechcete si koupit Mac, za prozkoumání určitě stojí Linux Deepin. Distribuce vychází z Debianu a je vyvíjena v Číně, ale lze ji použít díky anglickému rozhraní. Na první pohled přesvědčí elegantním uživatelským rozhraním a padnoucími nástroji.

Nejnovější beta verze s označením 20 měla být uvedena už dávno, ale krize související s coronavirovou epidemií udělala vývojářům ve Wuhanu škrt přes jejich plány. Nyní už je ale verze k dispozici a přináší zcela nové uživatelské rozhraní a některé skvělé nové aplikace. Kromě toho byla aktualizován výchozí Debian na verzi 10 a jádro na verzi 5.3. Skutečným a příjemným překvapením je ale změna uživatelského rozhraní.

Stáhněte si: Linux Deepin Beta

linuxdeepin-logo

Linux Deepin Beta 20

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Deepin je bezplatná distribuce Linuxu, která získává body dobrými funkcemi a pěkným rozhraním.

Stáhněte si

 

Klady
důležité programy jsou součástí OS
elegantní uživatelské rozhraní
vysoká uživatelská příjemnost

Atraktivní a nové uživatelské rozhraní

linuxdeepin1

Linux Deepin je vybaven elegantním a jednoduchým designem.

Není překvapením, že Deepin je mnoha uživateli považován za nejhezčí Linux. Jeho uživatelské rozhraní je minimalistické a elegantní. S jeho filozofií spouštěče, sdružujícího všechny aplikace a hlavního panelu, kombinujícího nejlepší aspekty Windows a macOS, se každý uživatel velmi rychle sžije.

Nová beta se nyní navíc chlubí výrazně vylepšeným rozhraním: kromě nových ikon, které vypadají mnohem lépe, než jejich starší verze, se okna nově zobrazují se zaoblenými rohy a stíny, a novými animacemi. Plocha byla také přepracována a nyní se prezentuje s průhledným panelem úloh. Integrované je také víceúlohové zobrazení, které prezentuje všechna otevřená okna a virtuální plochy jedním kliknutím.

mohlo by vás také zajímat: novinky v ubuntu, optický update a výrazně delší podpora

V nastavení jsou nyní zahrnuty různé možnosti pro přizpůsobení uživatelského rozhraní. Kromě různých sad ikon a výběru mezi světlým a tmavým režimem najdete také možnosti pro průhlednost a zvýraznění barev. Pokud dáváte přednost rychlosti před elegantními novými animacemi a vizuálním efektem, můžete je také deaktivovat.

Nové aplikace pro všechny uživatele

linuxdeepin2

Linux Deepin 20 přichází s mnoha novými aplikacemi.

Linux Deepin má oproti ostatním linuxovým distribucím jednu obrovskou výhodu: mnoho aplikací je už součástí systému a nemusí se tedy instalovat dodatečně. Vývojový tým má celý seznam svých vlastních aplikací, které se perfektně hodí do nového uživatelského rozhraní. Novinkami jsou aplikace pro psaní poznámek, kalendář, ke kterému lze přistupovat přímo z hlavního panelu, správce písem a kreslící aplikace, která umožňuje rychlé čmárání přímo na PC. Terminál, který uživatelé časem přestanou obcházet, také září v novém designu.

Linux Deepin: nainstalujte a začněte

linuxdeepin3

Linuxová distribuce Deepin je také vhodná pro začátečníky v prostředí Linuxu.

Jednoduchost není zrovna vlastnost, díky které by byl Linux usazen v povědomí uživatelů. Odlehčená distribuce Deepin to ale může změnit. Instalace proběhne v několika krocích a systém je okamžitě připraven k použití. Díky bohatému výběru obsažených programů jej lze použít okamžitě po "vybalení z krabice". Kromě vlastních aplikací je součástí i standardní prohlížeč na bázi Chromia a Thunderbird pro podporu e-mailů.

V některých částech uživatelé mohou cítit podobnost s operačním systémem macOS, ale Deepin je mnohem jednodušší. Velkým kladem je vlastní obchod s aplikacemi, ve kterém uživatelé najdou široký výběr kompatibilních programů ke stažení. To šetří čas a není nutné stahovat instalační balíky prostřednictvím terminálu z internetu. Najdete tam většinu běžných nástrojů, jako například Spotify, LibreOffice, Steam nebo Firefox.

Slušivá alternativa Linuxu

Určitě není nedostatek linuxových variant s dobrými nápady. Linux Deepin je vybaven elegantním rozhraním, je dobře udržovaný a přichází s celou řadou předem instalovaných programů. Jedná se o jednu z distribucí, která je připravena "na klíč". Uživatelé mají k dispozici také obchod s aplikacemi a dalšími nástroji. Pokud vás zajímá hezký Linux se stabilní základnou, Deepin určitě stojí za vyzkoušení.

mohlo by vás také zajímat: hackerský BlackArch Linux sdružuje velké množství bezpečnostních nástrojů


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme